خبر فوری
This content is not available in your region

اختلاف در میان ائتلاف علیه لیبی

نظرها
اختلاف در میان ائتلاف علیه لیبی
اندازه متن Aa Aa

پنج روز از آغاز حملات علیه لیبی می گذرد، اما ائتلاف هنوز نتوانسته است اختلاف نظر میان خود را از جمله رهبری عملیات نظامی حل کند.

بریتانیا و بویژه آمریکا خواهان آنند که ناتو رهبری حملات را برعهده گیرد. وزارت دفاع آمریکا می خواهد نقش این کشور به نظارت بر منطقه پرواز ممنوع و از کار انداختن سیستم ارتباطاتی لیبی و تدارکات ارتش محدود شود.

ترکیه، یکی از اعضای مهم ناتو هم می خواهد شرکتش در عملیات به تحریم سلاح علیه سرهنگ قذافی ختم شود. وزیر خارجه ترکیه می گوید: “ما این را درست نمی بینیم که از یک سو ناتو وارد عمل شود، و از سوی دیگر ائتلاف همزمان، اما بطور جداگانه عملیات دیگری را علیه لیبی رهبری کند.”

فرانسه که همراه با بریتانیا و آمریکا رهبری عملیات را برعهده دارد، تنها خواهان یک نقش محدود فنی برای ناتوست. از آن گذشته، تعبیر فرانسه از قطعنامه شماره 1973 با سایرین متفاوت است. وزیر خارجه فرانسه می گوید: “ این برای حفاظت از غیر نظامیان و نیز کمک به مخالفین قذافی و مبارزین آزادی و دموکراسی است تا دست بالا را بدست آورند. به همین دلیل است که ما تنها ارتش قذافی را هدف گرفته ایم”.

و این نکته مورد اختلاف است: شورای امنیت در کجای قطعنامه اختیار استفاده از قوه قهریه را داده است؟

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.