وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تلاش برای بازگرداندن زندگی به مناطق زلزله زده ژاپن

تلاش برای بازگرداندن زندگی به مناطق زلزله زده ژاپن
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اینجا روستای یامادا است که در 100 کیلومتری شمال شهر سندای قرار دارد. یکی از روستاهایی که بر اثر زلزله و سونامی مرگبار در ژاپن به شدت آسیب دید و تقریبا همه چیز در آن تخریب شد.

امواج ده متری سونامی نه تنها سبب تخریب همه خانه های مسکونی در این منطقه شد بلکه بیش از 300 نفر از ساکنان این منطقه نیز در گذشتند.

کریس کامینز، خبر نگار اعزامی یورونیوز می گوید:“سونامی مرگباری که 11 مارس در شهر یامادا فوکوشیما رخ داد باعث مرگ صدها نفر شد و دوباره زنده کردن این روستا به معنی جنگ با اینده است.”

تمامی خانواده های باقی مانده از زلزله در مرکزی مشخص نگهداری می شوند و نیروهای آن که اغلب از دیگر کشورها به ژاپن آمده اند، سعی دارند به آنها کمک کنند تا به زندگی واقعی بازگردند.

کتی مولر، مسوول این مرکز نگهداری است که از سوی کمیته جهانی صلیب سرخ به این شهر آمده است.

وی می گوید: “بزرگترین نگرانی ما در حال حاضر ضربه روحی ناشی از این فاجعه است چراکه همه مردم این منطقه از حادثه ای که برای آنها رخ داده شوکه هستند.

تعداد زیادی ازآنها منتظر عزیزانشان هستند که در اثر زلزه و سونامی ناپدید شده اند. هر روز منتظرند که آنها از در وارد شوند. ما و تیم پزشکی ما در اینجا هستیم و سعی داریم آنها را از نظر روحی حمایت کنیم.ما با بچه ها کار می کنیم ، با آنها نقاشی و بازی می کنیم و سعی داریم طوری واقعیت را به آنها بفهمانیم که مانع وارد آمدن ضربه روحی بر آنها شود. این یکی از کارهایی است که تیم ما از زمان ورود و استقرار دراینجا انجام میدهد. ما به آنها نشان می دهیم که واقعا مراقبشان هستیم .”

بچه های کوچکتر سریعتر از بزرگترها با نیروهای این مرکز ارتباط برقرار کرده اند. کتی می گوید: “بیشتر این بچه ها زمان وقوع این اتفاق در مدرسه بوده اند. مدرسه ها ی ژاپن به دلیل اینکه این کشور تجربه زیادی در وقوع زمین لرزه دارد بسیار امن ساخته شده اند.بنابراین اکثر بچه ها در بیشتر مناطق امنیت داشته اند. آنها از زمان باز شدن مدرسه به سر کلاسهای خود بازگشته اند.البته نمی توانند به زمین ورزش بروند برای اینکه این منطقه به طور کامل تخلیه شده است اما کودکان در حال حاضر می خندند، بازی می کنند و بر اساس آنچه ما می بینیم حال آنها خیلی بهتر شده است.”

گروههای صلیب سرخ جهانی و امداد دست به دست هم داده اند تا با رفع مشکلات کنونی هر چه سریعتر زندگی را به ساکنان باقی مانده در این شهر بازگردانند اما شدت خرابی ها بیش از آن است که اقدامات انها به سرعت جوابگو باشد.