خبر فوری
This content is not available in your region

شهر اجدابیا در اختیار مخالفان قذافی است

نظرها
شهر اجدابیا در اختیار مخالفان قذافی است
اندازه متن Aa Aa

پس از حملۀ هوایی جمعه شب نیروهای ائتلاف بین المللی و بمباران مواضع نظامیان طرفدار قذافی در شهر اجدابیا، مخالفان توانستند کنترل این شهر را به دست بگیرند. این در حالی است که بنا بر برخی گزارش‌ها نیروهای قذافی هنوز بخش غربی این شهر را به طور کامل ترک نکرده‌اند.

پیش‌تر مخالفان حکومت در شهرهای مهم اجدابیا و مصراته با دشواری روبرو شده بودند.

یک سخنگوی دولت قذافی جمعه شب در نشستی مطبوعاتی در طرابلس اعلام کرد که بمباران نظامیان لیبی از سوی نیروهای ائتلاف بین المللی افزایش چشمگیری داشته است. به گفتۀ وی این نیرو‌ها با ایجاد چتری حمایتی برای مخالفان زمینۀ پیشروی آن‌ها را در شهر اجدابیا فراهم کرده‌اند.

نیروهای فرانسوی حاضر در عملیات علیه مواضع نظامیان لیبی روز جمعه، پس از اعلام تصمیم برای فرماندهی ناتو در جنگ لیبی، اعلام کردند که حریم هوایی این کشور تحت کنترل است.

به گفتۀ لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا توان عملیاتی نیروهای هوایی تحت کنترل قذافی به حد قابل چشم پوشی کاهش یافته و نیروهای ائتلاف بین المللی اکنون قادرند در عملیات خود بر انهدام توپخانه و تانک های نظامیان لیبی متمرکز شوند.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز خواهان رسیدگی به جنایت علیه غیرنظامیان در لیبی از سوی نیروهای قذافی شده است.

شهر اجدابیا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بن غازی از آغاز عملیات نظامی نیروهای ائتلاف بین المللی صحنۀ درگیری‌های شدید دو طرف بود. این شهر بخش های تحت کنترل نیروهای قذافی و قسمت‌های تسخیر شدۀ مخالفان را از یکدیگر جدا می‌ کند. وضعیت غیرنظامیانی که در این شهر بازمانده‌اند، وخیم گزارش شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.