خبر فوری
This content is not available in your region

افزایش تصاعدی میزان آلودگیهای رادیو اکتیو در شرق ژاپن

نظرها
افزایش تصاعدی میزان آلودگیهای رادیو اکتیو در شرق ژاپن
اندازه متن Aa Aa

پنجاه آتش نشان و مهندسی که داوطلبانه مرگ را پذیرا شدند و چون کامیکازه های جنگ دوم جهانی برای خاموش کردن راکتورهای اتمی به داخل نیروگاه فوکوشیما رفته اند هنوز به یک سوم از اهداف خود نزدیک نشده اند. میزان انتشار مواد رادیو اکتیو تا شعاع 30 کیلومتری به بالاترین حد خود یعنی 1800 بار بیشتر از میزان استاندار آن رسیده است.

اما یوکیو ادانو رییس دفتر نخست وزیری می گوید:“در حال حاضر زندگی هیچ کدام از مردم در شعاع بیست کیلومتری نیروگاه فو کوشیما به خطر نیفتاده است. احتمال انتقال آلودگیها بسیار پایین است.”

مخالفان دو آتشه انرژی هسته ای می گویند بدلیل اینکه اثرات منفی مواد رادیو اکتیو روی بدن انسان به تدریج نمایان می شود دولت می تواند تا مدتها میزان بالای آلودگیها را انکار کند. خبرهای متناقض دولت ژاپن در باره درصد انتشار مواد رادیو اکتیو سازمانهای بین المللی هم چون گرین پیس را بر آن داشته تا ناظران خود را به ژاپن بفرستد تا از نزدیک میزان انتشار آلودگیها را بر آورد کنند.

زلزله جان بیش از 10 هزار نفر را گرفته و دست کم پانصد هزار نفر را بی خانمان کرده است، اما هنوز ژاپنی ها وقت نکرده اند تا لختی بر آنچه که گذشت مروری داشته باشند. وحشت و ترس ناشی از الودگی های هسته ای کابوسیت که فرصت گرامیداشت یاد جان باخته گان این حادثه را هنوز نداده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.