خبر فوری
This content is not available in your region

احتمال مسلح کردن مخالفان قذافی قوت گرفت

نظرها
احتمال مسلح کردن مخالفان قذافی قوت گرفت
اندازه متن Aa Aa

مسلح کردن جنگجویان مخالف قذافی به موضوع اختلاف کشورهای حاضر در عملیات نظامی علیه لیبی تبدیل شده است.

کشورهای حاضر در ائتلاف بین المللی بر سر این امر توافق ندارند.

اما لیبی هم تحت محاصره نظامی است و این ارسال سلاح به لیبی را دشوار می کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در مجلس عوام این کشور گفت: «قطعنامه 1973 به ما اجازه می دهد که همه اقدامات ضروری را برای محافظت از غیرنظامیان به کار ببندیم. با این پیش فرض احتمال کمک نظامی به افرادی که از غیرنظامیان محافظت می کنند وجود دارد. هرچند ما فعلا در این باره تصمیم نگرفته ایم.»

نمایندگان چهل کشور و سازمان بین المللی در کنفرانس لندن درباره لیبی به نتیجه مشخصی نرسیدند. روسیه در نشست لندن حاضر نبود اما از کشورهایی است که همواره مخالف دخالت بیشتر در لیبی بوده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت کشورش با مسلح کردن مخالفان قذافی موافق نیست و مردم لیبی باید بدون دخالت خارجی آینده سیاسی خود را رقم بزنند. او از گفته های آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو حمایت کرده است که گفته بود عملیات لیبی برای محافظت از مردم است و نه برای مسلح کردن آنها.

صحبتهای آقای لاوروف واکنشی بود به اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که مسلح کردن مخالفان دولت لیبی را امری محتمل خوانده بود. وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا هم به طور ضمنی از احتمال مسلح کردن مخالفان معمر قذافی سخن گفته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.