خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش دولت چین در مورد ناآرامی ها در جهان عرب

نظرها
واکنش دولت چین در مورد ناآرامی ها در جهان عرب
اندازه متن Aa Aa

گل یاس در چین بصورت یک تابو درآمده است. از زمان انقلاب تاکنون، و نیز از روز بیست و هفتم فوریه، این گل، تداعی کننده دردسر برای پلیس چین بوده است.

معترضان در واکنش به پیامهای اینترنتی که آنها را برای تظاهرات در چند شهر چین فرا می خواند، پاسخ مثبت دادند.

در شانگهای حدود دویست نفر که در میدان خلق گردهم آمده و شعار می دادند ، توسط پلیس بازداشت شدند.

در پکن، این گردهمایی در یک مرکز خرید در برگزار شد. تصاویر آن به سایت ویدئویی“یوتیوب” فرستاده شد.

پلیس نهایت تلاش خود را به کار برد تا از نشت این اخبار به رسانه های بین المللی جلوگیری کند. مقامات چین در این مورد به سرعت وارد عمل شدند. سخنگوی دولت گفت:

“امنیت و ثبات هدف مشترک مردم چین است. آنان که امیدوارند جامعه را تحریک کنند، خود را گول می زنند. آنان که از قیامهای جهان عرب الهام می گیرند، محکوم به شکستند.”

در چین که نیم میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند ، تنها از این طریق می توان با گروههای مردم ارتباط برقرار کرد. دولت کلماتی مثل “مصر“، “گل یاس” و “تونس” را سانسور می کند. “گوگل” مقامات چین را به دخالت در استفاده مردم از این سایت متهم کرده است ؛ اتهامی که دولت آن را تکذیب می کند.

برای اطمینان از اوضاع، دولت چین، بودجه امنیتی کشور را برای سال 2011 قریب به چهارده درصد یعنی 67 میلیارد و چهارصد میلیون یورو افزایش داده است.

انقلابهای اخیر در جهان عرب، موجب بروز مشکلاتی برای چین در عرصه بین المللی شده است.

در اجلاس شورای امنیت در مورد لیبی در روز هفدهم مارس، چین از حق وتویش استفاده نکرد و در عوض همراه با آلمان، روسیه، هند و برزیل برای قطعنامه 1973، رای ممتنع داد.

> آیا احتمال وقوع انقلاب در چین وجود دارد؟

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.