خبر فوری
This content is not available in your region

بحران جدید مهاجرت نشانه عدم اتحاد در اروپا

نظرها
بحران جدید مهاجرت نشانه عدم اتحاد در اروپا
اندازه متن Aa Aa

دولت ایتالیا که به دلیل ناتوانی در حل مشکل مهاجران غیر قانونی شمال آفریقا مورد آماج انتقادها قرار گرفته، آماده بازگرداندن هزاران مهاجر غیر قانونی تونسی که اخیرا وارد جزیره لامپدوزا در جنوب این کشور شده اند می شود.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا در سخنرانی حدود یک ماه پیش خود در مقابل پارلمان این کشور نسبت به ورود 250 تا 300 هزار مهاجر غیر قانونی به کشورش هشدار داده بود و از همسایگان اروپایی خود خواست تا آنها نیز بار این مهاجران را به دوش بکشند.

درخواستی که مورد توجه اعضای دیگر اتحادیه اروپا قرار نگرفت زیرا بنا بر قانون مهاجرت این اتحادیه، مهاجران غیر قانونی باید از اولین کشور ورودی خود درخواست پناهندگی کنند.

این در حالی است که در سال 2010، ایتالیا در بین 9 کشور اروپایی در پایین ترین رتبه در زمینه میزان درخواست پناهندگی در میان مهاجران غیر قانونی قرار داشته است.

فرانسه، آلمان و سوئد به ترتیب بالاترین رتبه در این زمینه را داشته اند.

تحلیلگران معتقدند که قوانین اروپا بجای ارائه یک چارچوب مشترک و هماهنگ به کشورهای اروپایی، هر یک از این کشورها را به حال خود رها می کند و این یکی از نشانه های عدم اتحاد در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

هم اکنون اکثر مهاجران غیر قانونی از تونس و از راه دریا وارد جنوب ایتالیا می شوند.

دولت تونس هم اعلام کرده که نمی تواند در روز بیشتر از چهار تبعه خود را به این کشور بازگرداند.

دولت ایتالیا هم با استناد به بند 5 قانون مهاجرت اروپا از شورای اروپا خواسته تا زمینه حمایت موقت از این مهاجران را فراهم آورد.

متیو نیومن، سخنگوی کمیسیون اروپا هم از اختصاص کمکی به مبلغ 6.9 میلیون یورو در سال جاری برای مقابله با سیل مهاجران شمال آفریقا خبر داده، رقمی که به نظر نمی رسد برای مقابله با این بحران کافی باشد.

اما با این حال اتحادیه اروپا از طریق افزایش بودجه آژانس کنترل مرزهای اروپا موسوم به فرونتکس، اعلام کرده تا پایان ماه اوت سال جاری میلادی، کنترل ویژه ای بر مرزهای اروپا در دریای مدیترانه اعمال خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.