خبر فوری
This content is not available in your region

آیا احتمال وقوع انقلاب در چین وجود دارد؟

نظرها
آیا احتمال وقوع انقلاب در چین وجود دارد؟
اندازه متن Aa Aa

چین وقایع دنیای عرب را با کمی نگرانی دنبال می کند. این کشور در گذشته در معترضان دمکراسی خواه را بشدت سرکوب کرده است. به نظر می رسد که برخی نشانه های نا رضایتی در این کشور مجددا در حال ظهور است.” رهبران چین چه فکر می کنند؟” این سوال را از دکتر لاورنس رابرت کوون کارشناس و تحلیلگر مسائل چین می پرسیم.

یورونیوز:
دکتر کوون. به نظر شما آیا احتمال وقوع انقلاب یاس در چین وجود دارد و اگر بله برخورد رهبران چین با این انقلاب چگونه خواهد بود؟

دکتر کوون:
در ابتدا باید بگویم بسیار بعید است که ما شاهد وقوع وقایعی همانند وقایع دنیای عرب در چین در آینده نزدیک باشیم. این موردی است که رهبران چین به من گفتند. من امروز دیداری با دو تن از وزیران این کشور داشتم. آنها سه دلیل را برای اثبات حرفشان برشمردند.

دلیل اول، اقتصاد است. در هیچ دوره ای در تاریخ چین، سطح زندگی مردم این کشور، همانند سی سال اخیربالا نبوده است. البته مطمئنا مشکلاتی وجود دارد، اما مردم می دانند که برای تداوم ارتقا سطح زندگی نیاز به ثبات است.

دلیل دوم، نوع برخورد با جوانان است. در جهان عرب بیش از پنجاه درصد جمعیت را جوانان تشکیل می دهند.اما به دلیل کنترل جمعیت در چین، درصد افراد جوان این کشورنسبت به کل جمعیت، کمتر از جهان عرب است. اما نکته مهم تر اینکه، رهبران چین بر اشتغال زایی برای جوانان توجه خاصی داشته اند. آنها می گویند که در سال گذشته، از بین شش میلیون و چهارصد هزار فارغ اتحصیل دانشگاه ها بین 80 تا 85 درصد موفق شده اند که در جایی استخدام شوند.

دلیل سوم، اصلاحات سیاسی است. رهبران چین می گویند که به دلیل محدودیت دوره تصدی، وزیران در سن 65 سالگی بازنشست می شوند و اعضای دفتر سیاسی حزب در هفتاد سالگی و حتی رهبری کشور، که دبیر کل حزب کمونیست است و رییس جمهوری پس از دو دوره تصدی بازنشست می شوند. لذا به دلیل محدودیت دوره تصدی ، وضعیت کشورهای عربی بوجود نمی آید.

یورونیوز:
چین همچنان به سرکوب وبلاگ نویسان و مخالفان سیاسی ادامه می دهد. اما آیا در بین رهبران این کشور نشانه هایی از شکاف دیده می شود؟

دکتر کوون:
این مورد چندان آشکار نیست. بعضی رهبران از جمله ون جیا بائو بیشتر از بقیه رهبران از اصلاحات سیاسی صحبت کرده اند. شاید هم ما در غرب کمی در مورد وجود اختلاف در بین رهبران چین بیش از آنچه وجود دارد، مبالغه کرده ایم. البته شاید در مورد برخی مسائل از جمله تخصیص بودجه به برخی بخش های جامعه، اختلافاتی وجود داشته باشد، اما به نظرم، بر سر برخورد با ناراضیان سیاسی، رهبران چین با یکدیگر اختلافی ندارند.

یورونیوز:
به نظر شما، موضع چین درسازمان ملل را در قبال برخورد با لیبی باید چگونه ارزیابی کرد؟ چینی ها از حق وتوی خود در شورای امنیت استفاده نکردند، آیا در صورت ادامه و شدت یافتن درگیری ها حمایت ضمنی چین از این حملات ادامه خواهد یافت؟

دکتر کوون:
وضعیت لیبی، چین را در وضعیتی خاص قرار داد. از یک سو ، چینی ها مخالف سرسخت مداخله در داخل مرزهای کشورهای دیگر و دخالت در امور سیاسی دیگر کشورها هستند. چین نگران اینست که اگر چنین شرایطی در این کشور رخ دهد، خود چین نیر با چنین قطعنامه هایی روبرو شود.

اما چین به این دلیل این قطنامه را وتو نکرد که حقوق بشر بطور جدی در لیبی نقض می شد و آنها نمی خواستند که در سوی نادرست این قضیه قرار گیرند. لذا چین قطعنامه را وتو نکرد، اما مطبوعات چین مداخلات نظامی غرب را بشدت مورد نکوهش قرار دادند. آنها سعی می کنند که جانب هر دو طرف را داشته باشند و من بر این باورم که از این وضعیت خیلی خشنود نیستند.

> واکنش دولت چین در مورد ناآرامی ها در جهان عرب

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.