خبر فوری
This content is not available in your region

راه طولانی مولداوی برای پیوستن به اتحادیه اروپا

نظرها
راه طولانی مولداوی برای پیوستن به اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

حمایت از تحولات دموکراتیک و اقتصادی در اروپای شرقی و فراهم کردن زمینه ورود این کشورها به اتحادیه اروپا، همواره یکی از سیاستهای این اتحادیه بوده است.

هم اکنون مولداوی با جمعیتی معادل 4.3 میلیون نفر و رشد اقتصادی حدود 6درصد یکی از کشورهایی محسوب می شود که خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا شده است.

آقای فیلات نخست وزیر مولداوی در این باره گفت: “ما خواهان همزمان شدن دو روند پیوستن کشورمان به اتحادیه اروپا و همچنین مصالحه ملی هستیم و نمی خواهیم این دو روند از هم تفکیک شوند. ما معتقدیم که اگر استانداردهای زندگی در مولداوی بهتر شده و به اتحادیه اروپا هم نزدیک شویم، مسئله ترانسنیستریا هم حل خواهد شد.”

ترانسنیستریا منطقه‌ای است که در شرق مولداوی قرار دارد و از سال ۱۹۹۰ به شکل یکجانبه اعلام استقلال کرده است.

دنیل نورد، کارشناس انستیتو مطالعات صلح جهانی در استکهلم می گوید: “مبارزه با فساد مالی و افزایش توان اقتصادی مولداوی، جمهوری خود مختار ترانسنیستریا را تشویق به پیوستن دوباره به این کشور خواهد کرد.”

اتحادیه اروپا حل مسئله این جمهوری خودمختار را از شروط پیوستن مولداوی به این اتحادیه قرار داده است.

اما لهستان به عنوان کشوری که ریاست دوره ای آتی اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت از پیوستن مولداوی به این اتحادیه حمایت کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.