خبر فوری
This content is not available in your region

رای دادگاه آمریکایی به نفع ایران

نظرها
رای دادگاه آمریکایی به نفع ایران
اندازه متن Aa Aa

یک دادگاه تجدیدنظر در ایالات متحده آمریکا در مناقشه ای بر سر آثار باستانی ایران در دو موزه در شهر شیکاگو خواسته شاکیان آمریکایی را رد کرد.

شاکیان خواسته بودند این آثار برای پرداخت غرامت 71.5 میلیون دلاری به قربانیان یک بمب گذاری در اسراییل در سال 1997 مورد استفاده قرار گیرند. این انفجار پنج کشته و دویست زخمی به جای گذاشته بود. دو عضو گروه اسلامگرای حماس محکومان دادرسی بودند.

شاکیان آمریکایی، که یا خود در آن بمب گذاری مجروح شده بودند یا از اعضای خانواده مجروحین بودند، ادعا کرده بودند ایران در این زمینه مسئولیت دارد چون حماس را آموزش می دهد.

دادگاه بدوی به نفع شاکیان رای داده بود، که بر اساس آن دارایی های ایران می توانست برای پرداخت غرامت ضبط شود. حکم دادگاه تجدیدنظر مختص به آثار باستانی نبوده است، بلکه عنوان می کند که مصونیت قانونی ایران با این حکم نقض می شود.

پس از رای دادگاه بدوی، شاکیان، سه مجموعه از آثار کهن ایرانی را در موزه های شیکاگو یافتند که شامل سفالینه های پیش از تاریخ، اشیای زینتی و لوح هایی با نوشته های عیلامی بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.