خبر فوری
This content is not available in your region

تلاش قذافی برای حل بحران از راه دیپلماتیک

نظرها
تلاش قذافی برای حل بحران از راه دیپلماتیک
اندازه متن Aa Aa

دولت لیبی با اعزام فرستادگانی به برخی از کشورهای اروپایی از جمله یونان به دنبال راههای دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران در این کشور است. این اقدام همزمان با افزایش حملات شدید نیروهای نظامی دولتی لیبی به مخالفان در شهرهای شمالی این کشور است.

به همین منظور، روز یکشنبه، معاون وزارت امور خارجۀ لیبی با جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان دیدار کرد. به گفتۀ وزیر امور خارجۀ یونان، فرستادۀ ویژۀ معمر قذافی حامل پیامی از سوی وی مبنی بر یافتن راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران لیبی بوده است.

وزیر امور خارجۀ یونان با اشاره به اینکه این اقدام می تواند نشاندهندۀ ارادۀ دولت لیبی به اتخاذ راههای دیپلماتیک باشد، می گوید:“نیاز برای تلاش های جدی برای برقراری صلح در این کشور و در نتیجه ثبات منطقه به جدیت احساس می شود.”

به گفتۀ مقامات یونانی، قرار است نمایندۀ معمر قذافی پس از دیدار با مقامات این کشور، یونان را به مقصد ترکیه و مالت بمنظور دیدار با مقامات این دو کشور ترک کند.

تلاش دولت لیبی برای جلب نظر موافق کشورهای غربی به اتخاد راههای دیپلماتیک در حالیست که نزدیکان سیاسی معمر قذافی در حال ترک وی و خروج از دولت لیبی هستند. وزیر امور خارجۀ دولت لیبی و همچنین یکی از مشاوران ارشد وی طی روزهای گذشته کناره گیری خود از دولت لیبی را اعلام و این کشور را ترک کرده اند.

از سوی دیگر گفته می شود معاون سیف الاسلام قذافی، فرزند رییس جمهوری لیبی به منظور گفتگو با مقامات بریتانیا به این کشور سفر کرده است.

اعزام فرستادگان لیبی برای جلب نظر کشورهای غربی به گفتگو و امتحان راههای دیپلماتیک در حالی صورت می گیرد که حملات نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ناتو علیه مواضع نظامی لیبی درحمایت از شبه نظامیان مخال دولت این کشور ادامه دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.