خبر فوری
This content is not available in your region

تمرکز نیروهای نظامی دو جبهه در ساحل عاج برای تصرف آبیجان

نظرها
تمرکز نیروهای نظامی دو جبهه در ساحل عاج برای تصرف آبیجان
اندازه متن Aa Aa

هواداران دو مدعی ریاست جمهوری در ساحل عاج روز یکشنبه به تلاش خود برای در اختیار گرفتن کنترل شهر آبیجان، پایتخت اقتصادی ساحل عاج ادامه دادند. با این حال و به گزارش خبرگزاری ها، درگیری ها نسبت به روزهای گذشته کمتر بوده است و شهر آبیجان یکشنبه شب را در آرامش نسبی گذرانده است.

پیشروی نیروهای وفادار به آلاسان واتارا به سمت شهر آبیجان که نبض اقتصادی این کشور محسوب می شود، به دنبال تصرف چندین شهر در غرب و شرق ساحل عاج آغاز شد.

طی روزهای گذشته و بنا بر اعلام صلیب سرخ جهانی، حملات نیروهای نظامی دو مدعی ریاست جمهوری برای تصرف شهرهای مهم این کشور از جمله آبیجان دستکم 800 کشته برجای گذاشته است. طی روزهای شنبه و یکشنبه، شدت درگیری ها در حوالی ساختمان رادیو-تلویزیون ساحل عاج بیشتر از سایر مکان ها بود اما نیروهای هوادار آلاسان واتار نتوانسته اند به این ساختمان و کاخ ریاست جمهوری ساحل عاج که مقر اقامت لوران باگبو نیز هست، نزدیک شوند. در حال حاضر ساختمان رادیو و تلویزیون در آبیجان توسط هواداران لوران باگبو اداره می شود.

گارد جمهوری ساحل عاج از 3000 نفر تشکیل شده است که محافظت لوران باگبو را به عهده دارد. این نیروی نظامی همچنین شمار بسیاری از سربازان آموزش دیده و شبه نظامیان حامی رییس جمهوری این کشور را رهبری می کند.

نیروهای نظامی وفادار به رییس جمهور سابق ساحل عاج، با پخش پیام هایی بر ضد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و فرانسه، از هواداران لوران باگبو می خواهند مبارزان برعلیه آلاسان واتار بپوندند.

دولت فرانسه صدها تن از اتباع خود در این کشور را در پایگاههای نظامی فرانسوی مستقر کرده است. یکی از این افراد که مجبور است ساحل عاج را به همراه دو فرزند خردسال و همسر خود ترک کند، می گوید:“ناراحت کننده است، تصور کنید باید هر چه که داریم، کار و زندگی امان را بگذاریم و از این جا برویم. حتی ممکن است دیگر دوستانمان را هم نبینیم.”

طی روزهای گذشته، فرانسه به منظور حمایت از اتباع خود در ساحل عاج، اقدام به افزایش نیروهای نظامی خود در قالب نیروهای حافظ صلح کرده و کنترل فرودگاه بین المللی آبیجان را نیز در اختیار گرفته است. بیش از دوازده هزار تبعۀ فرانسه در کشور ساحل عاج زندگی می کنند.