خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

دولت سوریه تعدادی از بازداشت شدگان را آزاد کرد

نظرها
دولت سوریه تعدادی از بازداشت شدگان را آزاد کرد
اندازه متن Aa Aa

هزاران نفر از مردم شهر دوما در شمال شهر دمشق، پایتخت سوریه شامگاه یکشنبه در پی آزادی دهها نفر از بازداشت شدگان طی روزهای گذشته در این شهر راهپیمایی کردند.

این افراد طی ناآرامی های روز جمعه که به کشته شدن هشت نفر تنها در شهر دوما منجر شد، دستگیر شده بودند. یکی از شهروندان این شهر که برادر وی در میان آزاد شدگان است می گوید، هنوز تعدادی از دستگیرشدگان در بازداشت به سر می برند.

مراسم به خاکسپاری این هشت نفر نیز همزمان عصر روز یکشنبه در این شهر برگزار شد. گفته می شود مراسم خاکسپاری این قربانیان در فضایی آرام برگزار شده و هیچ برخوردی میان پلیس و تظاهرکنندگان ایجاد نشده است.

روز جمعه که به نام “روز شهید” نامگذاری شده بود و در تظاهرات ضد دولتی مخالفان در سوریه، دستکم پانزده نفر جان خود را از دست دادند. مقامات دولت این کشور می گویند نیروهای پلیس در تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان روز جمعه دست نداشته اند.

سایر کشته شدگان به دیگر مناطق حومۀ دمشق تعلق داشتند.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه برای کاستن از نارضایتی مخالفان روز یکشنبه عادل سفر را به عنوان نخست وزیر، مامور تشکیل کابینۀ جدید این کشور کرد.

با این حال مخالفان که همچنان برخواسته های خود مبنی بر اصلاحات سیاسی و لغو حالت فوق العاده در این کشور اصرار می ورزند، مردم را به ادامۀ تظاهرات خود طی روزهای پیش رو علیه بشار اسد دعوت کرده اند. مخالفان با نامگذاری “هفتۀ شهادت“، از مردم خواسته اند روز سه شنبه و چهارشنبه شرکت های تلفن همراه سوری را تحریم کنند. این شرکت ها اعلام کرده اند به کسانی که از دولت حمایت کنند، یکساعت مکالمۀ رایگان ارائه می کنند.

تجمع در مقابل مرکز حزب بعث در دمشق به مناسبت سالگرد تاسیس حزب در سال 1947 در روز پنجشنبه از دیگر برنامه های اعلام شده برای تظاهرات علیه دولت سوریه است.