خبر فوری
This content is not available in your region

انتقال مجروحان شهر مصراته به ترکیه

نظرها
انتقال مجروحان شهر مصراته به ترکیه
اندازه متن Aa Aa

یک فروند کشتی کمک رسانی متعلق به دولت ترکیه روز یکشنبه بیش از 250 نفر از مجروحان لیبیایی را از شهر مصراته به منظور مداوا به ترکیه منتقل کرد. این کشتی که هفتۀ پیش، ترکیه را تحت مراقبت ده جنگندۀ نیروی هوایی و دو ناوچۀ رزمی متعلق به ارتش این کشور به مقصد لیبی ترک کرده بود، چهار روز در آبهای نزدیک مصراته در انتظار اجازۀ ورود به بندر این شهر به سر برد.

مجروحان از بدو ورود به این کشتی که مجهز به امکانات درمانی است و به یک بیمارستان دریایی شبیه است، تحت مداوای پزشکان ترکیه ای قرار گرفته اند.

یکی از مجروحانی که در این کشتی عازم ترکیه است، در مورد شرایط شهر مصراته می گوید:“آب و برق از سی روز پیش کاملا قطع شده است و هیچ دسترسی به دنیای خارج نداریم. نمی دانیم در بیرون از مصراته چه می گذرد و تک تیراندازان هوادار معمر قذافی همه جا موضع گرفته اند و به سوی همه شلیک می کنند.”

بخش اعظم شهر مصراته در اختیار مخالفان معمر قذافی است اما این شهر همچنان تحت حملات شدید توپخانۀ نیروهای نظامی هوادار رهبر لیبی قرار دارد.

در شهر بریقه نیز جنگ میان مخالفان و هواداران رییس جمهوری لیبی همچنان ادامه دارد. این منطقۀ نفتی طی روزهای گذشته شاهد شدیدترین درگیری ها میان شبه نظامیان و هواداران معمر قذافی بوده است. شهر بریقه در 240 کلیومتری شهر بن غازی، محل استقرار شورای ملی مقاومت لیبی که رهبری مخالفان علیه معمر قذافی را به عهده دارد، واقع شده است و تصرف این شهر توسط ارتش لیبی می تواند راه را برای نزدیک شدن به شهر بن غازی به هواداران معمر قذافی بدهد.

مبارزان مسلح در لیبی توسط نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو حمایت می شوند. ناتو از روز سی ام مارس فرماندهی عملیات هوایی در لیبی را به عهده گرفته است.