خبر فوری

یهودیان اروپا به بررسی تحولات در جهان عرب می پردازند

یهودیان اروپا به بررسی تحولات در جهان عرب می پردازند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

موج انقلاب در کشورهای عربی حوزه مدیترانه چه تاثیری بر اسرائیل خواهد داشت؟

این موضوعی است که نمایندگان پارلمان اسرائیل، کنست، دانشگاهیان و کارشناسان سیاسی در کنگره ای که روز دوشنبه توسط اتحادیه یهودیان اروپا در پاریس برگزار شد، در مورد آن به بحث و گفتگو پرداختند.

در واقع موضوع حفاظت از آنچه که هویت یهودی در تلاطم انقلابهای عربی در منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه نامیده شده، از اهداف این همایش دو روزه عنوان شده است.

الکساندر زنزر، کارشناس سیاسی در این باره می گوید: “مشکل اسرائیل زیر سوال رفتن دموکراسی خودش نیست بلکه این است که بفهمد که صداهای دموکراسی خواهی نیز در اطراف آن بلند شده است. اسرائیل نگران است، چون نمی داند بعد از این انقلابها چه کسانی در کشورهای عربی به قدرت خواهند رسید؟ آنها نگرانند چون همیشه این انقلابها با صداهای دموکراتیک بلند می شوند ولی 8 ماه بعد یک مرد سیاه پوش و ریش دار با کلاشینکف در مقابل آنها می ایستد. اما من فکر نمی کنم که چنین اتفاقی بیفتد زیرا امروز تلویزیون و بخصوص شبکه های اجتماعی معادلات را به شکل عمیقی تغییر داده اند. “

اما سرعت بالای تغییرات سیاسی در کشورهای عربی برای همه شرکت کنندگان در این کنگره لزوما نه نکته مثبتی است و نه تضمین کننده امنیت اسرائیل.

آنستازیا میکائلی، عضو حزب راست افراطی موسوم به “اسرائیل خانه ما” در کنست می گوید:“گاهی حتی امضای قرارداد صلح هم در عمل چیزی را عوض نمی کند و ما همچنان شاهد حملات تروریستی در بیت المقدس هستیم. ما داریم به سختی زندگی می کنیم در حالی که ما این را نمی خواهیم، ما خواهان یک زندگی صلح آمیز در جهان هستیم.”

البته چالش در کشورهای عربی برای کشورهای دموکراتیک هم که دارای اتباع و منافعی در این کشورها هستند خالی از نگرانی نبوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.