خبر فوری
This content is not available in your region

فرانسه و حمله نظامی به ساحل عاج

فرانسه و حمله نظامی به ساحل عاج
اندازه متن Aa Aa

نیکلاس سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه در ماه ژانویه گفت: “دوران استعمار چند دهه است که به پایان رسیده و دیگر به هیچ وجه نمی توان برای دخالت در امور داخلی یک مستعمره سابق مشروعیتی ایجاد کرد. این حقیقتی است که برای همگان روشن است.”

او همچنین تاکید کرد که در امور مربوط به تونس دخالت نخواهد کرد. آیا این به آن دلیل بود که او از همان زمان به فکر دخالت در امور ساحل عاج و توجیه این دخالت بود؟

اکنون پرسش اینست که آیا بمباران کاخ رئیس جمهوری ساحل عاج توسط هلیکوپترهای فرانسوی، می تواند با قوانین بین الملل سازگار باشد و اساسا به نام ماموریت از سوی سازمان ملل، چه اقداماتی موجه است؟

شاید بتوان گفت که سازمان ملل و فرانسه می توانند یکبار دیگر برای حفاظت از شهروندان غیر نظامی و خارجیان مقیم ساحل عاج وارد عمل شوند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاده، دخالت نظامی یک قدرت استعماری سابق علیه یکی از طرف های درگیر در یک مستعمره سابق است.

در اینجا وضعیت حتی با سال 2002 تفاوت دارد که نیروهای فرانسوی بعد از کودتا علیه باگبو و برای برقراری آتش بس بین طرفین وارد عمل شدند و درحقیقت از توافق پاریس و یاموسوکرو دفاع کردند. اما این بار از همان ابتدا و بلافاصله پس از برگزاری دومین دور انتخابات ساحل عاج، فرانسه موضع سیاسی گرفت و این بحث را مطرح کرد که باگبو باید برود. این زمانی بود که حتی طرفداران آلاسان واتارا نیز درخواست دخالت بین المللی نکرده بودند. مواضع فرانسه درقبال ساحل عاج پررنگ تر از مواضعش در مورد لیبی نیز بود و این درحالی است که لیبی مستعمره سابق فرانسه نبوده است.

به هرحال، اکنون استدلال باگبو اینست که فرانسه مشغول توطئه و یا در بهترین حالت دخالت در امور ساحل عاج است. طرفداران باگبو نیر در مورد سیاسی بودن مواضع فرانسه استدلال می کنند که رئیس جمهور پیشین فرانسه یعنی ژاک شیراک نیز هرگز از باگبو حمایت نکرد زیرا که باگبو هیچگاه در طیف سیاسی آن دو قرار نداشته است.

لوران باگبو به عنوان یک سوسیالیست، برخلاف رقیبش آلاسان واتارا هیچگاه در جناح راست فرانسه دوست مهمی نداشته، در حالیکه که در طیف چپ این کشور از بیشترین دوستان برخوردار بوده است. به این ترتیب می توان درک کرد که چرا دولت فرانسه با تمام نیرو درپی آنست که باگبو را از حکومت ساقط کند.

به هرصورت، حمایت از یک طرف این درگیری یعنی آلاسان واتارا، حتی اگر بتوان مشروعیتی برای آن، چه به موجب قطعنامه سازمان ملل و چه با استناد به نتایج مناقشه آمیز دومین دور انتخابات ساحل عاج دست و پا کرد، تاثیر خود را بر آینده مناسبات فرانسه و ساحل عاج باقی خواهد گذارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.