خبر فوری

باگبو به تسلیم خود ابراز تمایل کرد

باگبو به تسلیم خود ابراز تمایل کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

لوران باگبو، رئیس جمهوری خود خوانده ساحل عاج روز سه شنبه 16 فروردین به تسلیم خود ابراز تمایل کرده و خواهان محافظت سازمان ملل متحد از خود شد.

این خبر را خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام سازمان ملل متحد مخابره کرد.

آقای باگبو در مصاحبه تلفنی با یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت:” من اهل انتحار نیستم. زندگی را دوست دارم، صدای من صدای یک شهید نیست، نه، نه، نه. بدنبال مرگ نیستم، نمی خواهم اینجا بمیرم.”

روز دوشنبه چند هزار تن از نیروهای وفادار به آلاسان واتار به مراکز و پایگاههای آقای باگبو در آبیجان، مهمترین شهر ساحل عاج حمله کردند. آقای واتارا نیز از نبرد آخر و پیروزی در 48 ساعت آینده خبر داده بود.

همزمان،هلی کوپترهای فرانسه نیز چندین موشک به پایگاه نیروهای حامی لوران باگبو شلیک کردند.

در انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج در آبان ماه سال گذشته، لوران باگبو به رقیب خود آلاسان واتارا باخت اما از آنجا که بر مسند قدرت و از حمایت نهاد های دولتی برخوردار بود حاضر به واگذاری قدرت نشد.

بدنبال پیروزی آلاسان واتارا در انتخابات، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، فرانسه و چندین نهاد بین المللی وی را رئیس جمهور رسمی ساحل عاج شناختند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.