خبر فوری
This content is not available in your region

چالش در ساحل عاج

نظرها
چالش در ساحل عاج
اندازه متن Aa Aa

در نخستین دور رای گیری، مردم ساحل عاج امیدوار بودند که انتخابات به شکافی که میرفت به جنگ داخلی بیانجامد، پایان دهد.

نتیجه دوئل انتخاباتی بین دو کاندیدای انتخابات دور دوم، آلاسان واتارا و لوران باگبو، اما، به پیروزی هیچیک نیانجامیده است و اگردو رقیب هر چه زودتر اختلافاتشان را حل نکنند، ساحل عاج به مرز یک جنگ داخلی نزدیک می شود.

یکی از شدیدترین برخوردها در اواخر ماه مارس درغرب ساحل عاج رخ داد که به گزارش صلیب سرخ جهانی هشتصد کشته برجای گذاشت. بنا به گزارش دیگر منابع، در دو روز میان بیست و هفتم تا بیست و نهم مارس ، هزار نفر کشته و مفقود شدند. نمایندگی سازمان ملل در ساحل عاج، تعداد قربانیان را 330 نفر ذکر کرده و مسئولیت آنرا متوجه افراد آلاسان واتارا دانسته است.

سفیر ساحل عاج در سازمان ملل می گوید:

“ما هرگونه دخالت در کشتار های غرب کشور را تکذیب می کنیم. در واقع این کشتار قبل از آنکه نیروهای دولتی در منطقه مستقر شوند، طراحی شده بود. باید به خاطر داشته باشید که برای نیروهای طرفدار باگبو که از لیبریه می آیند، کشتار مردم امری عادی است.”

ماههای اختلاف میان آقایان باگبو و واتارا، ساحل عاج را برای مدتها دچار هرج و مرج خواهد کرد. تعداد کثیر جوانانی که مسلح شده اند، آینده را از نظر امنیتی نا مطمئن می سازد حتی اگر سخنگوی وزارت دفاع در این مورد اطمینان خاطر بدهد.

“انگشت اتهام به سویی متوجه نخواهد شد. نیروهای دولت در حال حاضر خود را برای دفاع از مناطقی که ممکن است هدف غارت و حمله قرار گیرند، آماده می کنند.”

…و بالاخره اقتصاد ساحل عاج که بخاطر خشونت ها و تحریم به زانو درآمده، دوباره سرپا خواهد ایستاد. خبر خوش آنکه نیم میلیون تن کاکائو که در انبارها مانده بودند، هنوز قابل صادر شدن است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.