خبر فوری

باگبو خود را رئیس جمهوری رسمی ساحل عاج می شناسد

باگبو خود را رئیس جمهوری رسمی ساحل عاج می شناسد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آخرین گزارشهای رسیده از ساحل عاج حاکی است نیروهای حامی آلاسان واتارا محل اقامت لوران باگبو را به محاصره خود درآورده ولی هنوز وی را دستگیر نکرده اند.

سازمان ملل متحد و فرانسه که آقای واتارا را رئیس جمهوری رسمی ساحل عاج می شناسند در محاصره اقامتگاه آقای باگبو شرکت نکردند.

لوران باگبو در آخرین مصاحبه تلفنی از پناهگاه خود گفت که تنها برای آتش بس مذاکره می کند و خود را رئیس جمهوری رسمی ساحل عاج می شناسد.

در عین حال آلن ژوپه وزیر امورخارجه روز چهارشنبه گفت، مذاکرات با لوران باگبو به جایی نرسیده است.

سخنگوی آلاسان واتارا گفت، واتارا خواهان دستگیری باگبو است اما زنده. در عین حال وی مخالف منع پیگرد قانونی باگبو است و می گوید چنین چیزی در کار نخواهد بود و تمام کسانی که مرتکب جرم شده اند دستگیر، محاکمه و مجازات خواهند شد.

آقای واتارا به نیروهای تحت امر خود دستور داده است تا آقای باگبو را زنده دستگیر کنند.

با شلیک موشک توسط هلی کوپترهای سازمان ملل متحد و فرانسه به مواضع نیروهای حامی باگبو، پیشروی و تصرف ساختمانهای مهم آبیجان برای حامیان آلاسان واتارا تسهیل شد.

چندین هزار نفر از نیروهای آلاسان واتارا از روز دوشنبه، آنچه را که آخرین نبرد برای کنترل آبیجان می خواندند آغاز کردند.

بحران و تنش در ساحل عاج پس از آن بالا گرفت که لوران باگبو در انتخابات ریاست جمهوری آذرماه سال گذشته از آلاسان واتارا شکست خورد اما چون رئیس جمهور و بر مسند قدرت بود حاضر به واگذاری قدرت به آلاسان واتارا نشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.