خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز اجرای قانون منع پوشش روبند اسلامی در فرانسه

آغاز اجرای قانون منع پوشش روبند اسلامی در فرانسه
اندازه متن Aa Aa

از روز دوشنبه (۲۲ فروردین) فرانسه، به عنوان نخستین کشور غربی، اجرای قانون ممنوعیت پوشیدن روبند و جریمۀ نقدی برای آن را در اماکن عمومی آغاز می‌کند. براساس آمار‌ها در فرانسه تنها ۲ هزار زن از مجموع ۶۵ میلیون نفر جمعیت این کشور از پوشش روبند استفاده می‌کنند.

این قانون با واکنش منفی برخی از زنانی روبروست که از این پوشش استفاده می کنند.

بسیاری از سیاستمداران فرانسوی پوشیدن روبند را نماد سرکوب و تحقیر زنان و نشان اسلام بنیادگرا می دانند. در رأی گیری دربارۀ منع این نوع پوشش در پارلمان فرانسه، تنها یک نماینده رأی مخالف داده بود.

دنیس ژاکوب، یک مقام ارشد پلیس فرانسه دربارۀ این قانون و اجرای آن در مصاحبه ای تلویزیونی گفته است: «تصوب قانونی با مضمون ممنوعیت پوشش صورت در مجامع عمومی کارایی ندارد. فکر نمی‌کنم این کار بخشی از مبارزه با تروریسم در فرانسه باشد.»

با شروع اجرای این قانون مردانی که زنان خود را مجبور به پوشیدن روبند کنند، باید مجازات حبس تا یک سال را تحمل کنند یا جریمۀ نقدی ۳۰ هزار یورویی بپردازند. هدف این قانون حفاظت از حقوق زنان اعلام شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.