خبر فوری
This content is not available in your region

نخستین نشست گروه ارتباطی لیبی در دوحه

نظرها
نخستین نشست گروه ارتباطی لیبی در دوحه
اندازه متن Aa Aa

دو هفته پس از تشکیل “گروه ارتباط بین المللی لیبی“، روز چهارشنبه (۲۴ فروردین) نخستین نشست کاری، این گروه تشکیل می شود. در این دیدار که در دوحه، پایتخت قطر، برگزار می شود، هدف یافتن راه حلی سیاسی برای بحران لیبی است. اتحادیۀ آفریقا طرحی را برای صلح در این کشور عرضه کرده است.

اما “شورای انتقالی قدرت” در لیبی مرکب از مخالفان حکومت معمر قذافی در شهر بن غازی طرح صلح اتحادیۀ آفریقا را برای بحران را رد کرده است؛ زیرا در آن

عقب نشینی نیروهای قذافی و پسران او از مناطق تصرف شدۀ آنها در اولویت نیست.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی دولت در لیبی در این باره گفته است:«طرح ابتکاری صلح به صراحت به خواستۀ مردم لیبی مبنی بر عقب نشینی قذافی و پسران او نمی پردازد؛ بنابراین ارزشی برای مذاکره ندارد، زیرا به هر حال زمان آن گذشته است.»

درهمین حال ایالات متحدۀ آمریکا تأکید دارد که طرح صلح مشروط بر کناره گیری قذافی ازقدرت و گذار به یک رهبری دموکراتیک در لیبی است. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجۀ آمریکا نیز بر عقب نشینی نیروهای قذافی از بخش های به تصرف درآمدۀ لیبی و تأمین آب و برق برای این مناطق تأکید کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.