وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

حزب حسنی مبارک منحل شد

حزب حسنی مبارک منحل شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه عالی اداری مصر حزب دموکراتیک ملی، گروه سیاسی حاکم در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک را منحل کرد.

این حزب توسط انور سادات، رئیس جمهوری اسبق مصر بنیان گذارده شده بود و پس از ترور وی توسط حسنی مبارک اداره می شد. این گروه همچنین به مدت سی سال بر مصر حکمرانی کرد.

بر اساس قانون جدید مصر احزاب مصری برای ادامه حیات خود باید حداقل 5 هزار امضا جمع کنند.

رهبر این حزب در واکنش به این حکم گفت: “این یک تصمیم سیاسی بود و ما از حزب جدیدی بودیم که هیچ مشکلی هم نداشت و حتی توانسته بودیم پانزده هزار امضا به جای 5 هزار جمع کنیم. تصمیمی که امروز گرفته شد سیاسی بود و مشروعیت حقوقی ندارد.”

بر اساس رای دادگاه همچنین کلیه اموال این حزب به نفع دولت مصادره می شود.

محمد الهامی خبرنگار یورونیوز در قاهره می گوید: “بسیاری از ساختمان های حزب دموکرات ملی در طول انقلاب به آتش کشیده شدند و باقی ساختمان ها نیز بر اساس تصمیم اخیر دادگاه باید به دولت تحویل داده شوند. این تصمیم با موجی از خوشحالی در مصر همراه بود چراکه مصری ها این حزب را عامل فساد سیاسی می دانند.”

انحلال این گروه یکی از خواسته های انقلابیون مصر بود و می توان تصمیم دادگاه را بمثابه التیامی بر خشم مردم مصر از دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک قلمداد کرد.