وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آشتی کوباییها با بازار آزاد پس از 50 سال

آشتی کوباییها با بازار آزاد پس از 50 سال
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تغییرات تازه در کوبا نشانی از چهره تحول خواه این جزیره زیبای کارائیب است. تصویب قوانین جدید اقتصادی در ششمین کنگره حزب کمونیست امید را در دل بسیار از کوبایی ها زنده کرده است. 
 
اصلاحات اقتصادی که قرار است کشور را از یک بحران پنجاه ساله رهایی بخشد. هر چند بعضی از اهالی هاوانا، پایتخت این کشور، نگاه محتاطانه خود را حفظ کرده اند: “ بی شک قصد دولت خیرخواهانه است اما واقعا نمی دانم، چگونه آنها موجب تغییرات بنیادی خواهند شد.“ 
 
 اسکار اپینوزا اقتصاددان کوبایی معتقد است که تاخیر ایجاد شده به این زودی ها مساله را حل نمی کند. او می گوید: “اصلاحات و تغییرات پرشتاب اقتصادی در حالی که بحرانهای مختلف اقتصادی، جهان پیرامون ما را فرا گرفته، بسیار خطرناک است.”
 
 زندگی همچنان بسیار سخت و امرار معاش بدون کمک دولت غیرممکن است. برای نمونه دولت حذف کوپنهای غذایی  بنام“لیبرتا” را تصویب کرده است که بدون آنها خرید مواد غذایی برای شهروندان کوبایی، بی شک، بسیار دشوار خواهد بود.
 
رائول کاسترو می داند که اصلاحات اقتصادی بدون تحولات سیاسی ممکن نیست. او در کنگره حزب قانونی را به اجرا گذاشته تا هیچ کدام از رهبران سیاسی نتوانند بیشتر از 10 سال در مقام خود بمانند.  ایده ایی که کوبایی ها از آن استقبال کردهاند.  
 
“حقیقت را باید قبول کرد؛ جهان امروز برای جوانان است و باید توسط آنها هدایت شود. در این جهان همه چیز در حال تغییر و تحول است و با 50 سال گذشته بسیار متفاوت.”
 
 
پس از گذشت 50 سال از انقلاب کمونیستی در کوبا و حذف ارزشهای سرمایه داری از گردونه اقتصاد،  اصلاحات اقتصادی نو حکایت از شروع دورانی جدید در این کشور دارد.