خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

دست کم ۲۰ کشته در عملیات نظامی ارتش سوریه علیه مخالفان

نظرها
دست کم ۲۰ کشته در عملیات نظامی ارتش سوریه علیه مخالفان
اندازه متن Aa Aa

در عملیات سربازان و تانک‌های ارتش سوریه در شهر درعا علیه مخالفان، در روز دوشنبه (۵ اردیبهشت) دست کم ۲۰ تن کشته شدند. اعضای جنبش اعتراضی سوریه در اخبار منتشر شدۀ خود در شبکه های اجتماعی از حملۀ نیروهای امنیتی به تعداد زیادی از خانه‌های غیرنظامیان در شهر دوما، در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور، نیز خبر داده اند.

درعا در جنوب سوریه تنها چند کیلومتر با اردن فاصله دارد و از مراکز اعتراض علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است. حکومت سوریه هفته هاست می‌کوشد با دستگیری مخالفان و کاربرد زور به اعتراض‌های جمعی پایان دهد.

حرکت اعتراضی سوریه با الهام از قیام‌ها در سایر کشورهای عربی از شش هفته پیش تاکنون، با تظاهرات‌هایی برای اصلاحات دموکراتیک همراه بوده است که بنا به گفتۀ فعالان حقوق بشر بیش از ۴۰۰ تن در آنها کشته شده‌اند.

شعارهای مخالفان که محوریت آن پیش‌تر دموکراسی و حقوق بشر بود، اکنون از خواست سرنگونی نظام سیاسی سوریه حکایت دارد.

سوریه در حین عملیات نظامی روز دوشنبه علیه مخالفان حکومت، مرزهای خود را با اردن است. مقام های اردنی ابراز امیدواری کرده اند که گذرگاه‌های این کشور با سوریه به زودی باز شوند.

بشار اسد، پس از مرگ پدرش حافظ اسد، رئیس جمهوری سابق سوریه، در سال ۲۰۰۰ زمام امور را به دست گرفت. وی در پاسخ به خواسته‌های معترضان، در روزهای گذشته، وعدۀ اصلاحات بسیاری را داده و برخی از آنها را به تصویب رسانده است.

لغو وضعیت اضطراری ۴۸ ساله در این کشور از سوی دولت، از جمله اصلاحاتی است که با حملۀ نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه به معترضان همزمان شده است.