خبر فوری

پیامد نشت مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان

پیامد نشت مواد رادیواکتیو بر سلامت انسان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بیست و پنج سال پس از واقعه چرنوبیل، پیامدهای آن بر سلامت انسان هنوز روشن نشده است.

دولت اوکراین می گوید نشت مواد رادیو اکتیو از رآکتور چرنوبیل، به سلامت پنج میلیون نفر در اوکراین، بلاروس و روسیه صدمه زده است.

آژانس بین المللی تحقیق در باره بیماری سرطان می گوید سازمان ملل متحد تنها پنجاه مورد مرگ و شش هزار سرطان تیرویید را ناشی از عواقب چرنوبیل دانسته است.

دکتر “آئوش رئاله کسمی نینه” مدیر مرکز تحقیقات سرطان در لیون فرانسه با یورونیوز گفتگو کرده است، او می گوید: “پیآمد اصلی واقعه چرنوبیل افزایش موارد سرطان تیرویید در میان کودکان و بزرگسالانی است که در معرض اشعه قرار گرفتند.”

“بعضی تحقیقات نشان داده است که تغییرات کروموزومی در کودکانی مشاهده شده که قبل از تولد، والدینشان در پاکسازی نواحی اطراف راکتور چرنوبیل شرکت کرده بوده اند.”

وی می افزاید: “تحقیقات ما بروی کسانی که در پاکسازی چرنوبیل شرکت داشته اند، نشان می دهد که آنها بیشتر در معرض سرطان بویژه سرطان تیروئید هستند… البته اضطراب در این میان نقش مهمی دارد.”

بگفته دکتر نینه، خودکشی در میان تیمهای پاکسازی چرنوبیل بیش از سایرین در همان گروه سنی است.

مدیر مرکز تحقیقات فرانسه در لیون فرانسه اضافه می کند که بسیاری از این افراد در فهرست نیروهای ذخیره ارتش بودند و چاره ای نداشتند چرا که بدون هیچگونه اطلاعاتی در مورد اقدامات ایمنی و حفاظتی و خطراتی که سلامتشان را تهدید می کرد ، به محل فرستاده شده بودند.

او می گوید: “وقتی برگشتند، به ما پزشکان هم چیزی نگفتند. من خودم در این مورد تحقیق کردم. تحقیقات من عمدتا بر گزارشهای مربوط به بازماندگان بمب های اتمی هیروشیما و ناکازاکی مبتنی بود.”

“اگر واقعا بخواهیم پیامد های واقعه فوکوشیما را بدانیم، مهم است که وضع جسمانی مردم ژاپن را زیر نظارت دقیق قرار دهیم. این اطلاعات باید دقیقا جمع آوری، ضبط و نگاهداری شود.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.