خبر فوری
This content is not available in your region

خشم اسرائیل از موافقتنامه حماس و فتح

نظرها
خشم اسرائیل از موافقتنامه حماس و فتح
اندازه متن Aa Aa

امضای موافقتنامه میان گروه حماس و فتح که روز چهارشنبه در قاهره انجام شد، واکنش های متفاوتی را بر انگیخته است.

بر اساس این موافقتنامه، بزودی یک دولت ائتلافی فلسطینی تشکیل خواهد شد.

در حالی که فلسطینیان این موافقتنامه را راه حل خروج از بحران سیاسی در این منطقه می دانند، مقامات اسرائیلی بشدت از امضای این موافقتنامه ناخرسندند.

شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل گفته است که فتح باید میان صلح و حماس یکی را انتخاب کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز اظهارات مشابهی داشته است.

در مقابل، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنجشنبه این موافقتنامه را گام مهمی برای برقراری صلح دانست و گفت: “حماس بخشی ازمردم فلسطین است و ما نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم، آنها بخشی از این جامعه هستند، چه بخواهیم چه نه، چه دوست داشته باشیم، چه نه. آقای نتانیاهو شما باید میان شهرک سازی و صلح یکی را انتخاب کنید.”

از سوی دیگر گروه حماس که از سال 2007 کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، این موافقتنامه را حرکتی برای آشتی میان گروه های فلسطینی می داند.

سخنگوی حماس درباره این موافقتنامه و واکنش اسرائیل گفت: “پاسخ درست و منطقی به اظهارات اسرائیل اجرای درست و بی کم و کاست موافقتنامه و تعهد به آن است.”

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز این موافقتنامه را گامی برای تحقق خواسته های تاریخی مردم فلسطین خوانده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.