خبر فوری
This content is not available in your region

بحران روابط میان آمریکا و پاکستان

نظرها
بحران روابط میان آمریکا و پاکستان
اندازه متن Aa Aa

شرایط حاکم بر قتل اسامه بن لادن بار دیگر بر بحران اعتماد میان آمریکا و پاکستان مهر تاکید می گذارد. واجد شمس الحسن ،کمیسر عالی پاکستان در لندن می گوید:
 
“در بسیاری موارد، این ما بودیم که اطلاعات لازم را در اختیار آمریکا گذاشتیم…و اکنون همه ما را مذمت می کنند. همه می گویند باید از پاکستان پرسید که چرا از حضور بن لادن در کشور اطلاعی نداشته است.”
 
این حمله شوروی به افغانستان در سال 1979 بود که راه را برای کمکهای نظامی آمریکا به پاکستان گشود. آمریکا بیش از سه میلیارد دلار به پاکستان پرداخت تا گروههای مقاومت افغان را مسلح کند. این کمکها در پایان جنگ در سال 88 هم ادامه یافت.
 
در بهار سال 1998، نخستین آزمایش هسته ای پاکستان موجب تنش میان این کشور و آمریکا شد…پرزیدنت کلینتون برنامه دیدارش از پاکستان را لغو و کنگره آمریکا کمک به پاکستان را قطع کرد.
 
کودتای نظامی پرویز مشرف در سال1999، ازسرگیری کمکهای نظامی به پاکستان را به مبارزه علیه مواد مخدر محدود کرد.
 
دولت جدید پاکستان تحت لوای حفظ ثبات منطقه، از رژیم طالبان در افغانستان به حمایت برخاست… و این همان رژیمی بود که آمریکا حدس می زد به اسامه بن لادن، رهبر القاعده، و رهبر عملیات حمله علیه سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا، پناه داده است. 
 
حملات یازده سپتامبر ماهیت روابط میان آمریکا و حکومت پرزیدنت مشرف را عوض کرد. آقای مشرف که نتوانسته بود طالبان را برای تحویل بن لادن به آمریکا متقاعد کند، با نگرانی از اینکه آمریکا او را برای این وقایع مذمت کند، برخوردش را نسبت به آمریکا عوض کرده و پایگاههای نظامیش را در اختیار ایالات متحده گذاشت.
 
در طول ده سال پس آن، آمریکا برای حفظ این همکاری و مسلح کردن هرچه بیشتر پاکستان مبلغ بیست میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور گذاشت.
 
بهایی که پاکستان برای این کمکها پرداخت، اما، بهایی انسانی بود: مردم از نواحی مخاصمه گریختند، موج آوارگان افغان به پاکستان سرازیر شد، خطر حملات افراطیون اسلامی افزایش یافت و نیروهای آمریکا مرتکب اشتباهاتی عظیم شدند.
 
علیرغم وجود همکاری میان دو کشور، آمریکا هرگز کاملا به پاکستان اعتماد نکرد. در ژوئیه سال گذشته، سایت “ویکی لیکس” افشاء کرد که در سال 2007، واشنگتن ظن آن برده بود که پاکستان به اصطلاح “دو دوزه” بازی و در خفا از بنیادگرایان اسلامی حمایت می کند. پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.