خبر فوری
This content is not available in your region

افزایش بدبینی نسبت به مفید بودن اتحادیه اروپا

نظرها
افزایش بدبینی نسبت به مفید بودن اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

نهم مه مصادف است با شصت و یکمین سالگرد بیانیه معروف شومان، بیانیه ای که اتحادیه اروپا برپایه آن شکل گرفت. اما امروز اروپا خسته است… از بحران اقتصادی و بدهکاری اعضا گرفته تا عدم هماهنگی سیاسی و خطر از بین رفتن منطقه شنگن و واحد پولی یورو…. نظرتنی چند از مردم در حاشیه جشنواره اروپا در فلورانس ایتالیا.

یکی ازرهگذران می گوید: “ اتحادیه اروپا دچار مشکل شده، اما حل می شود.”

شهروند دیگری نظر متفاوتی دارد:” اتحادیه اروپا امتیازات زیادی برای همه اعضا داشته است.” و اما نظر یک رهگذر دیگر:” از اینکه انسجام سیاسی در اتحادیه اروپا وجود ندارد، متاسفم. ما روی مسائل اقتصادی خیلی کار می کنیم و مسائل سیاسی را فراموش کرده ایم.”

واقعیت این است که بحران بدهکاری برخی از کشورهای عضو و تحمیل هزینه های این دسته از کشورها بر دوش کشورهای تولید کننده و ثروتمند اتحادیه، نمی تواند با این کیفیت، برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند و از همین حالا صداهای مخالفت و نارضایتی بگوش می رسد.

پاسکال دلویت، استاد دانشگاه آزاد بروکسل در این مورد می گوید:” یک احساس بدبینی بیش از اندازه در بین همه بوجود آمده. ما اروپا را مثل قاره ای که زمانی وجود داشته است، معرفی می کنیم. در حالیکه همزمان چین و هند را بعنوان قدرتهای اقتصادی می دانیم و در آنسوی دنیا هم برزیل و آرژانتین و مکزیک را داریم.”

از سوی دیگر سیاستهای مهاجرتی متفاوت اعضا، زنگ خطر را دوباره در مورد رشد و نضج نژاد پرستی در اروپا بصدا در آورده است، مسئله ای که مرتفع کردن آن نیازمند وحدت همه کشورهای اروپایی است.

کمیسر اروپا در امور آموزشی می گوید:” این یک پروژه جمعی است و همه باید از همدیگر حمایت کنیم و بدون همبستگی هیچ چیزی به نتیجه نخواهد رسید.”

باید دید آیا مسئولان اتحادیه اروپا و سران کشورهای عضو این قدرت را دارند تا برای حل همزمان مشکلات اقتصادی و سیاسی موجود در این قاره، چاره ای بیندیشند یا دیری نمی پاید که پرچم اتحادیه اروپا هم به موزه های تاریخ می پیوندد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.