وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دستگاه اشعه ایکس قابل حمل به بازار می آید

دستگاه اشعه ایکس قابل حمل به بازار می آید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان در ایتالیا روی یک برنامه تحقیقاتی با هدف ساخت دستگاه اشعه ایکس کوچک و قابل حمل کار می کنند. این دستگاه قابل استفاده در آمبولانس نیز خواهد بود.

نام این برنامه تحقیقاتی NANORAY project یا “برنامه پرتو نانو” و از حمایت مالی اتحادیه اروپا برخوردار است.

هماهنگ کننده این برنامه آقای پائولو د استفانیس Paolo De Stefanis می گوید: “ما یک فن آوری نوین برای تولید تولید اشعه ایکس ساختیم. این فن آوری با هزینه پایین قادر به تولید تصاویر با کیفیت بالا و قابل تنظیم با دست است که برای صنایع مرتبط امتیازهای زیادی دارد.”

اما هدف این پروژه و تفاوت آن با نمونه های قبلی دستگاه اشعه ایکس، جایگزین کردن کاتد گرم با کاتد سرد است. به این ترتیب مرحله پر دردسر خنک کردن این کاتد حذف خواهد شد.

پروفسور سلطان دوباگف ریس آزمایشگاه اشعه ایکس در موسسه فیزیک لبدف از آکادمی علوم روسیه می گوید: “هدف پروژه ما تولید دستگاه اشعه ایکس ارزان با اندازه کوچک و مصرف انرژی پایین است که نسبت به انواع مشابه کنونی برتری داشته باشد. در واقع همان کارکرد قدیمی اما با هزینه و دردسر کمتر، بنا براین پیشنهاد کردیم از فن آوری مبتنی بر استفاده از یک لوله کربنی میکروسکوپی یا نانو تیوب استفاده شود.

در نمونه آزمایشی (پروتوتایپ) این محصول، الکترون بوسیله سر کوچک کاتد تولید می شود، سر این کاتد پوشیده از نانو تیوب های کربنی است که هزار بار از یک تار موی انسان نازک تر است.

این دستگاه اشعه ایکس مثل انواع قدیمی نیاز به گرم کردن تا 2 هزار درجه سانتیگراد ندارد و به همان سرعت هم خنک نمی شود. بعلاوه، هم تصویر آن واضح تر است و هم سریعتر پرتونگاری می کند.

آقای پائولو د استفانیس در باره مزیت این دستگاه برای بیماران می گوید: “به عنوان یک بیمار اگر قرار است اشعه ایکس به شما بخورد، ترجیح می دهید تا حد امکان اشعه کمتر باشد. این کار تنها با تهیه تصویر با وضوح بالا شدنی است. دستگاه با الکترون های متراکم شده در اشعه نانو، چنین تصویری را به دست می دهد.”

اکنون در اروپا و بعضی کشور های دیگر، تعدادی از مراکز و واحد های علاقمند، از این فن آوری در دستگاه هایشان استفاده می کنند، از جمله مراکز درمانی، باستان شناسی، مهندسی و بسیاری دیگر.

آقای پائولو د استفانیس در اینباره می گوید: “صنایع و گروههای مختلفی به این فن آوری علاقمندی نشان داده اند. دلیل آن روشن است، تهیه تصاویر با وضوح بالا، هزینه کم و تنوع کاربرد آن در رشته های مختلف مثل پزشکی، بازرسی پیشرفته و غیره که در بازار پر رقابت امروز امتیاز بسیار بزرگی است.”

www.nanoray-project.eu