خبر فوری
This content is not available in your region

دولت ژاپن به شرکت متصدی راکتورهای هسته ای کمک می کند

نظرها
دولت ژاپن به شرکت متصدی راکتورهای هسته ای کمک می کند
اندازه متن Aa Aa

دولت ژاپن اعلام کرد که به شرکت اداره کننده نیروگاه هسته ای فوکوشیما کمک مالی می کند.

شرکت تپکو مدیریت نیروگاه فوکوشیما دائیچی را به عهده دارد که راکتورهای هسته ای آن بر اثر زلزله و سونامی دو ماه قبل ژاپن آسیب دید.

دولت با انتشار اوراق قرضه و اختصاص یک صندوق مالی مشخص به شرکت تپکو کمک می کند تا از پس پرداخت خسارت به آسیب دیدگان برآید.

یک کارشناس امور مالی می گوید: «این بسیار مهم است که در حالی که خسارت قربانیان پرداخت شود، ما در تامین انرژی دچار مشکل نشویم.»

دولت همچنین قانونی را بررسی می کند که به موجب آن اگر شرکت تپکو به منابع مالی نیاز داشته باشد دولت باید سهام این شرکت را در بازار بورس بخرد.

اگرچه این خبر برای شرکت تپکو و سرمایه گذاران آن خبر خوبی بود، در بازار بورس بسیاری از سهامداران بخش انرژی سهام خود را فروختند.

سخنگوی دولت روز جمعه گفت که بانکها هم باید به شرکت تپکو در مواجهه با مشکلات مالی پس از سونامی کمک کنند. انتشار این سخنان ارزش سهام بانکها را که نگران وامهای خود به این شرکت هستند اندکی کاهش داد.

میزان دقیق کمک مالی دولت به تپکو اعلام نشده است اما بر اساس گزارشهایی که این هفته منتشر شد مقدار این کمک حدود شصت میلیارد دلار است.

در مقابل این کمکها، دولت برای زمان مشخصی مدیریت این شرکت خصوصی را در دست خواهد گرفت.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند بار این کمکها بر دوش مالیات دهندگان ژاپنی است.

به جز شرکت تپکو، بسیاری از کسب و کارهای کوچک هم از سونامی آسیب دیده اند.

مدیر یک شرکت ماهیگیری ژاپنی می گوید: «بزرگترین مشکل مل بحران اتمی است. صادرات ماهی ما متوقف شده است و دولت باید به ما کمک کند»

حدود هفتاد هزار نفر در شعاع بیست کیلومتری نیروگاه فوکوشیما زندگی می کردند که در پی انتشار مواد رادیو اکتیوی از این نیروگاه مجبور به ترک خانه هایشان شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.