وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

هواپیمای خورشیدی "سولار ایمپالس" پرواز بین المللی خود را آغاز کرد

هواپیمای خورشیدی "سولار ایمپالس" پرواز بین المللی خود را آغاز کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هواپیمای خورشیدی “سولار ایمپالس” روز جمعه نخستین پرواز خود را بین المللی خود را آغاز کرد. طول دو بال این هواپیما ۶۴ متر است و بیش از ۵ / ۱ تن وزن دارد و تنها با انرژی خورشیدی کار می‌کند. به دلیل مه گرفتگی اولین پرواز بین المللی این هواپیما به بروکسل، پایتخت بلژیک، به تأخیر افتاده بود. مبدأ پرواز روز جمعۀ سولار ایمپالس فرودگاه نظامی پایرن در ایالت وات در سوئیس بود.

آندره بورشبرگ، از سازندگان و خلبان این هواپیمای خورشیدی، گفت و گویی تلفنی با یورونیوز دربارۀ هواپیمای یاد شده گفت: «برادران رایت نیز در سال ۱۹۰۳ کار خود را با پروازهای کوتاه شروع کردند. ۲۵ سال بعد از آن، لیندبرگ از فراز اقیانوس اطلس عبور کرد. البته به تنهایی و بدون هدایت برج مراقبت. ما هم از‌‌ همان روش استفاده می‌کنیم. اگر می‌خواهیم از وابستگی به نفت بکاهیم، این نخستین گام در راه تغییر استفاده از نوع انرژی است.»

هواپیمای خورشیدی یاد شده قرار است با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت نزدیک ۱۲ ساعت در ارتفاع ۳۸۰۰ متری زمین پرواز کند و در فرودگاه زاونتم در بروکسل بر زمین بنشیند.