وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رسیدگی شورای امنیت سازمان ملل به پروندۀ تجارت اعضای انسان

رسیدگی شورای امنیت سازمان ملل به پروندۀ تجارت اعضای انسان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شورای امنیت سازمان ملل متحد به پرونده‌ای در زمینۀ تجارت غیرقانونی اعضای بدن انسان رسیدگی می‌کند. ‌بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، حمایت خود را از ارجاع درخواست صربستان در موضوع تجارت اعضای اسیران جنگی صرب به دست نیروهای سابق ارتش “آزادی بخش کوزوو“، به شورای امنیت سازمان ملل خبر داد.

در سال گذشتۀ میلادی گزارش شورای اروپا دربارۀ دست داشتن ارتش آزادی بخش کوزوو در تجارت غیرقانونی اعضای بدن انسان، خشم دولت این کشور را برانگیخته بود.

هاشم تاچی، نخست وزیر کوزوو، بنیانگذار این نیرو که تا سال ۱۹۹۹ فرماندهی آن را بر عهده داشته، در این باره گفت: «ما هیچ چیز را پنهان نمی‌کنیم و همکاری‌های لازم را در این موضوع با نهادهای قضائی خواهیم داشت. ما همکاری نزدیکی برای حمایت از کار سازمان‌های حقوقی بین المللی با آنها خواهیم داشت.»

براساس مدارکی که در سال ۲۰۰۳ به دست آمده، ممکن است اعضای سابق ارتش آزادی بخش کوزوو در ربودن و کشتن اسیران صرب در جنگ سال ۱۹۹۹ با صرب ها و خارج کردن برخی اعضای بدن آنها دست داشته باشند.

گفته می‌شود درمانگاهی در شهر پریشتینا، پایتخت کوزوو، نیز در تجارت اعضای اسیران کشته شدۀ صرب دست داشته است.