خبر فوری

نشست سران گروه هشت: موافقت با دموکراسی خواهی، رویارویی با خشونت دولتی

نشست سران گروه هشت: موافقت با دموکراسی خواهی، رویارویی با خشونت دولتی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در نشست سالانۀ سران هشت کشور صنعتی در فرانسه فشار بر رهبران لیبی و سوریه و حمایت از دموکراسی خواهی در کشورهای مصر و تونس از موضوع های مورد بحث بود. این دو کشور قرار است تا سال ۲۰۱۳ بیست میلیارد دلار کمک مالی از اتحادیۀ اروپا و آمریکا دریافت کنند.

از موضوع‌های دیگر این نشست دو روزه که در دیدار نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده، چگونگی ادامۀ عملیات جنگنده های ناتو، تا شکست معمر قذافی، رهبر لیبی در این کشور بوده است. این در حالی است که جنگ در لیبی تا پایان خود فاصلۀ بسیاری دارد. رئیس جمهوری فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز جمعه در این باره گفت: «در زمان مناسب، من و الن ژوپه، وزیر خارجه، به بنغازی خواهیم رفت. اما ما می‌خواهیم برای دیداری رسمی به این کشور برویم. زمانی که بتوانیم با آینده سازان نظام دموکراتیک این کشور به گفت وگو بنشینیم.»

در موضوع خشونت حکومتی در سوریه در برخورد با مخالفان خود نیز گروه هشت تصمیم دارد تدابیر تنبیهی علیه بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور را افزایش دهد.

ژوزه میگل ساردو، گزارشگر یورونیوز دربارۀ نتایج این نشست از شهر دوویل فرانسه در گزارش خود گفت: «مصر و تونس پس از پایان نشست روز جمعه نخستین طرفین “همکاری دوویل” با کشورهای عضو گروه هشت خواهند بود. ابتکاری که در نشست سران هشت کشور صنعتی پاگرفت و کارکرد آن حمایت از گذار به دموکراسی در خاورمیانه و شمال آفریقا خواهد بود. هنوز روشن نیست که کدام کشورها در آینده به این همکاری خواهند پیوست.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.