خبر فوری
This content is not available in your region

کمک هشت کشور صنعتی به دموکراسی های نوپای عربی

کمک هشت کشور صنعتی به دموکراسی های نوپای عربی
اندازه متن Aa Aa

سران هشت کشور صنعتی جهان که در شمال فرانسه گرد هم آمده اند، پنجشنبه شب کمک چند میلیارد دلاری به ملت های کشورهای عربی شمال آفریقا و خاورمیانه برای حمایت از دموکراسی های نوپا را تصویب کردند.

در این اجلاس همچنین تصمیماتی درباره امنیت نیروگاههای اتمی و تغییر و اصلاح برخی مقررات بین المللی در این زمینه اتخاذ شد. نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه که کشورش میزبان این نشست است ابراز امیدواری کرد که مراکز هسته ای با مقررات جدید بتوانند به استانداردهای بالای امنیتی برسند.

با این حال بسیاری از گروههای غیر دولتی طرفدار محیط زیست مذاکرات انجام شده در اجلاس اخیر را برای امنیت مراکز هسته ای کافی نمی دانند. مدیر گروه غیر دولتی صلح سبز در این باره گفت: “تمرکز گروه هشت بر سر مساله امنیت هسته ای بسیار کم و البته دیر بود، قضیه فوکوشیما به وضوح نشان داد که امنیت هسته ای دست نیافتنی است.”

خبرنگار یورونیوز از محل اجلاس می گوید: “بحث های نشست گروه 8 درباره امنیت هسته ای نمی تواند براحتی به انتقاداتی که پس از سانحه فوکوشیما مطرح می شود پایان دهد. اواخر سال آینده این موضوع به طور مفصل در یک کنفرانس بین المللی در توکیو بررسی خواهد شد.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.