خبر فوری

اجلاس سران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در ورشو

اجلاس سران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی در ورشو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اجلاس سران کشورهای اروپای مرکزی و اروپای شرقی روز جمعه در ورشو برگزار شد.

براساس این گزارش، حضور خانم عاطفه یحیی آقا، رئیس جمهوری کوزوو باعث عدم حضور روسای جمهوری صربستان و رومانی شده بود. این دو کشور استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته اند.

در این اجلاس، بیست رئیس جمهوری، با بیان تجربیات خود درباره گذار به دمکراسی، تحولات دمکراتیک در منطقه و بویژه در شمال آفریقا را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

در پایان این اجلاس نیز، قرار است ضیافت شامی با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و دیگر روسای جمهوری کشورهای شرکت کننده، برگزار شود.

اما کمی دورتر از ورشو، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اروپا در پریشتینا، پایتخت کوزوو با هاشم تاچی، نخست وزیر این کشور دیدار کرد.

خانم اشتون در جمع خبرنگاران درباره پیوستن صربستان اتحادیه اروپا چنین می گوید:“بازداشت آقای ملادیچ در روز گذشته، لحظه مهمی برای صربستان بود و من آن را به آقای تادیچ تبریک گفتم اما برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا، هنوز باید کارهای دیگری نیز از سوی طرفین انجام شود.این کار مستلزم انجام برخی مسائل فنی است. ما و تمام اعضای اتحادیه اروپا نیز از لحاظ سیاسی باید گام هایی به جلو برداریم.”

اتحادیه اروپا چندی است که برای حل اختلافات دولت های صربستان و کوزوو، نقش میانجی را به عهده دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.