خبر فوری

بحران گروه هشت، تعداد اعضا یا عمکرد؟

بحران گروه هشت، تعداد اعضا یا عمکرد؟
اندازه متن Aa Aa

گروه هشت، گروه بسته ای که در 1975 بوجود آمد. در ابتدا شش کشور و اندکی بعد هفت کشور و در نهایت با روسیه، هشت عضو آن کامل شدند

اما آیا هنوز هم دلیلی برای موجودیت این گروه وجود دارد؟

با توجه به اهمیت دیگر کشورهای توسعه یافته بر اقتصاد جهانی، این گروه در جلسات خود در پی چیست؟

نبود اقتصادهای نوظهور در گروه هشت، برخلاف گروه بیست اهمیت آن را زیر سوال برده است. چین، هند و برزیل به بازیگران مهمی در عرصه اقتصاد جهانی تبدیل شده اند. و این که آنها در برخی از موضوعان مهم درگیر نمی شوند کمی عجیب به نظر می رسد.

در حال حاضر، وزن و اهمیت کشورهای بزرگ صنعتی کاهش یافته است. در سال 1990، ایالات متحده امریکا 25 درصد اقتصاد جهانی را به خود اقتصاد داده بود در حالیکه این رقم برای چهار کشور روسیه، چین، هند و برزیل، باهم تنها 10 درصد بوده است.

در سال 2014، باید منتظر تغییرات اساسی بود. سهم ایالات متحده 20 درصد و سهم چهار کشور یاد شده به 25 درصد خواهد رسید.

از زمان بحران مالی 2008 که گروه هشت نتوانست آن را پیش بینی و در نتیجه از آن جلوگیری کند، بر تعداد منتقدان این نهاد روز به روز اضافه می شود.

پرسش مطرح این است که آیا باید آینده را در گروه بیست جستجو کرد که اعضای آن را اقتصادهای نوظهور، کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس و سازمانهای بزرگ بین المللی تشکیل می دهند؟

به نظر می رسد که گروه بیست به تعادل اقتصاد جهانی بیشتر توجه داشته باشد. البته هنوز زمان تایید کارایی آن فرا نرسیده است.

در مورد ضرورت وجود گروه هشت شاید دلایلی مطرح باشد. به باور پاتریک وینتور از روزنامه گاردین، شاید بهتر است گروه هشت نسبت به آنچه انجام می دهد و همینطور نسبت به گذشته خود تجدید نظر کند. منظورم آنچیزی است که درصدد انجام آن بوده و آنچه که در حال حاضر انجام می دهد. قرار نبود نسبت به هر موضوع کوچکی موضعگیری و بیانیه صادر کند. آنچه آنها انجام می دهند بیشتر در جهت شناخت همدیگر و جلب اعتماد شخصی است.

هرساله شاهدیم که این نشست بهانه و فرصتی برای مذاکرات دوجانبه فراهم می سازد. برای بسیاری این فرصت دلیل کافی برای حفظ نهادی است که تقویت پیوند میان کشورهای بزرگ را دست کم در سطح سیاسی به همراه دارد.

همانطور که الن فوژاس از روزنامه لوموند می گوید: “ اجلاس گروه هشت در اویان فرانسه، فرصتی بود که ژاک شیراک با جورج بوش صحبتهایی داشته باشند. داشتن نشستهایی ظاهرا بی فایده ضروری است چرا که فرصت گفتتگو را فراهم می کند.”

در هر حال نشست های گروه هشت، جار و جنجال هایی بر انگیخته است. هزاران شرکت کننده ای که به آن توجه دارند، پوشش رسانه ای آن، اعتراضات خیابانی و نیروهای پلیس که سعی دارند تا امینت آن را فراهم کنند، همه نشان از بحرانی است که این نهاد طی سالهای گذشته با آن روبرو بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.