خبر فوری

تظاهرات اعتراضی به دستگیری ملادیچ، برگزاری مراسم قربانیان عملیات وی

تظاهرات اعتراضی به دستگیری ملادیچ، برگزاری مراسم قربانیان عملیات وی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حامیان راتکو ملادیچ، ژنرال سابق صرب‌های بوسنی که به شرکت در کشتار جمعی مردم بوسنی متهم است، روز شنبه در اعتراض به دستگیری و اعلام محاکمۀ او در دادگاه لاهه تظاهرات کردند.

راتکو ملادیچ پس از اعلام قبلی برگزاری تظاهرات از سوی طرفداران خود، از آنها که اغلب از ملی گرایان تندروی صرب هستند، خواسته بود برای جلوگیری از در گرفتن خشونت از این کار صرف نظر کنند.

میلوس سالجیچ، وکیل مدافع ژنرال سابق صرب، دربارۀ وضعیت وی می‌گوید: «موکل من دادگاه لاهه را به رسمیت نمی‌شناسد. او خود را گناهکار نمی‌داند. نمی توان دربارۀ موضوع اتهام‌ها با او صحبت کرد، زیرا موضوع را عوض می کند. او صحبت دربارۀ موضوعی را آغاز می کند و حرفش را با موضوع دیگری تمام می‌کند.»

همزمان با این اعتراض‌ها بستگان و دوستان قربانیان عملیات نظامی به فرماندهی وی در بوسنی برای کشتگان خود مراسم یادبود برگزار کردند.

در بهار سال ۱۹۹۲، سربازان تحت امر ملادیچ، برای اجرای روند موسوم به “پاکسازی قومی” هزاران بوسنیایی را در منطقه ویزگارد کشتند.

راتکو ملادیچ، نظامی سابق صرب، به دلیل نسل کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت، ۱۶ سال پس از پایان جنگ بوسنی در دهکدۀ لازاروو، در نزدیکی بلگراد، پایتخت صربستان، دستگیر شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.