خبر فوری

آیا برلوسکونی تا سال 2013 بر مسند قدرت باقی خواهد ماند؟

آیا برلوسکونی تا سال 2013 بر مسند قدرت باقی خواهد ماند؟
اندازه متن Aa Aa

اعلام شکست سیلویو برلوسکونی و متحدانش در انتخابات شهرداری ها در شهرهای ناپل و میلان از یک سو و رسوایی های اخلاقی نخست وزیر ایتالیا از سوی دیگر، او را در شرایط دشواری قرار داده است.

انتخابات شهرداری های ایتالیا به منزله آزمونی برای سنجش اعتبار آقای برلوسکونی به شمار می رود. نتیجه منتشر شده در روزنامه های امروز ایتالیا تلخی این آزمون را نشان می دهد. او میلان، زادگاه و سنگر خود را از دست داد و در ناپل نیز حزب او نتوانست موفقیتی بدست آورد. در بسیاری از شهرهای شمالی نیز متحدانش نتوانستند کاری از پیش ببرند.

رسوایی اخلاقی نخست وزیر ایتالیا سرانجام به از دست دادن اعتبار سیاسی اش انجامید.

در میلان، جایگاهش در ماه آوریل در صدر قرار داشت. او زمانی به مدد ثروت و فعالیت اقتصادی و البته پیشینه سیاسی اش توانسته بود در زادگاهش اعتبار ویژه ای بدست آورد.

اما به یکباره چه بر سر آن همه اعتبار آمد؟

موضوع رسوایی جنسی سیلویو برلوسکونی که در اواخر سال 2010 میلادی مطرح شد، بدون تردید موضوعی جدی است. نام بردن از دختر جوانی که در مهمانی های ویژه نخست وزیر ایتالیا حضور داشته، شدت این رسوایی را افزونتر ساخت.

با این حال آقای برلوسکونی، حتی زمانی که پرونده رسوایی جنسی اش در جریان است با خنده هایش پاسخ مردم را می دهد. و به این شیوه رفتارش افتخار می کند. قبلا گفته بود که : “ امروز من به پارلمان آمده ام و حتی چپها هم می خواستند بیایند و خوشگذرانی کنند. چپها هم شیوه زندگی مرا می پسندند”.

اما این بار دیگر، بسیاری از ایتالیایی ها خنده هایش را همراهی نمی کنند.

از آغاز فعالیت سیاسی آقای برلوسکونی در 1994، سالی را نمی توان یافت که نام او چالشی را به همراه نداشته باشد. نخست وزیر ایتالیا اما هر بار توانسته با طرفندهایی خود را از شبکه قانونی رها کرده و به صحنه سیاسی بازگردد.

جیمز والستون، تحلیلگر سیاسی بر این باور است که ایتالیا در حال گذار از انقلابی آرام است. این کشور مانند مصر نیست و با توجه به تغییرات پیش رو، مسلما تجربه میدان تحریر را شاهد نخواهد بود. اما اینکه در دوره برلوسکونی این امر روی خواهد داد یا نه، باید منتظر بود و دید.

در واقع سرنوشت برلوسکونی در دستان تنها متحدان اوست . امبرتو بوسی رهبر حزب لوگو نورد پیش از انتخابات شهرداریها، اخطار داده بود که در صورتی که در انتخابات شکست بخورد، از همراهی با برلوسکونی دست خواهد کشید.

چنانچه آقای بوسی، ادامه فعالیت دولت را تایید کند، در آن صورت دولت برلوسکونی تا سال 2013 بر سرکار خواهد ماند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.