خبر فوری
This content is not available in your region

ملادیچ متهم به جنایت جنگی و نسل کشی

نظرها
ملادیچ متهم به جنایت جنگی و نسل کشی
اندازه متن Aa Aa

ژوئیه 1995 بود که زنان، کودکان و سالخوردگان در سربرنیتسا سوار اتوبوس ها شدند. ژنرال راتکو ملادیچ به آنها اطمینان داد که مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد. اما در این بین، نشانی از مردهای این شهر نبود!

در روزهای بعد هشت هزار نفر از آنها قتل عام شدند. راتکو ملادیچ هم اکنون به این اتهام دستگیر شده است.

به موجب قوانین بین المللی، نسل کشی بدترین جرم محسوب می شود. ملادیچ همچنین به دلیل محاصره سارایوو متهم به جنایت علیه بشریت است.

حالا بعد از پانزده سال، حرفهای ژنرال سابق را از زبان پسرش می شنویم: “آنچه در سربرنیتسا پیش آمده، هیچ ربطی به او ندارد. او بسیاری از زنان، کودکان و سربازان را نجات داد. او دستور داده بود که ابتدا زخمی ها را خارج کنند و سپس زنان و کودکان و در آخر سربازان را. آنچه پس از آن روی داده تقصیر او نیست.”

اما دادستان دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی یوگسلاوی سابق مستقر در لاهه در صدد است تا خلاف این گفته ها را ثابت کند. طی سالها کارشناسان دادگاه لاهه شواهد وحشت انگیزی را یافتند که همگی دلالت بر وجود گورهای دسته جمعی در سربرنیتسا می کردند.

آنها بر اساس تصاویر هوایی گرفته شده توسط ایالات متحده آمریکا دریافتند که نیروهای صرب بوسنی تلاش زیادی برای پنهان ساختن گورها کرده اند.

یکی از شواهد سال 1996میلادی حاصل تلاش ژان رنه روئز، پلیس فرانسوی است که در مورد سربرنیتسا دست به تحقیقاتی زده بود. این سند حکایتی است رقت انگیز از آنچه در این شهر اتفاق افتاده است.

گور دسته جمعی کشف شده مربوط به یک گروه 250 نفری از زندانیان است.

یک روز صبح، ماشین حفاری در محل شروع به حفر چاله ای می کند. پس از آن دستور داده شد تا زندانی ها را اطراف آن چاله جمع کنند و در ادامه شروع به زنده به گور کردن تک تک زندانیان کردند. آنهایی که قصد فرار داشتند توسط سربازانی که زندانیان را محاصره کرده بودند، تیرباران شدند.

ملادیچ در دادگاه باید پاسخگوی اتهام محاصره سارایوو هم باشد. پایتخت بوسنی طی 43 ماه بدون دفاع هدف بمباران بود.

شصت و هشت کشته و بیش از 200دویست زخمی در روز پنجم فوریه سال 1994، حاصل تنها یکی از این بمباران ها است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.