خبر فوری

کاندیدای چپگرای پرو ادارۀ کشور را در اختیار گرفت

کاندیدای چپگرای پرو ادارۀ کشور را در اختیار گرفت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کیکو فوجیموری، کاندیدای شکست خوردۀ جناح راست پرو با پذیرش شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، انتخاب اولانتا هومالا را به عنوان رییس جمهوری جدید این کشور به وی تبریک گفت.

اولانتا هومالا، که یک فرماندۀ سابق ارتش پرو است در رقابت تنگاتنگی با کیکو فوجیموری توانست با 51 درصد آرا نسبت از وی پیشی بگیرد.

وی قول داده است برنامه هایی را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور به اجرا بگذارد و نسبت به سرمایه گذاری های خارجی در بخش صنعت نفت این کشور سیاست بازتری را در پیش بگیرد. قراردادهای استخراج نفت با شرکت های غربی بیش از 40 میلیارد دلار طی سالهای آینده نصیب این کشور خواهد کرد.

رییس جمهوری جدید پرو قول برخورداری از سهم بیشتر از ثروت های ملی را به طبقات ضعیف این کشور داده است.

بازارهای اقتصادی پرو اما روز دوشنبه نسبت به انتخاب اولانتا هومالا به عنوان رییس جمهوری جدید این کشور واکنش منفی نشان دادند. شاخص بورس این کشور 12.5 درصد سقوط کرد و ارزش پول پرو نیز بنا به گفتۀ بانک مرکزی این کشور 1.25 درصد کاهش نشان داد.

اولانتا هومالا از دوستان نزدیک و متحدان هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا است و همین امر انتقاد مخالفان را برانگیخته است. مخالفان وی می گویند ممکن است رییس جمهوری جدید پرو از سیاست های رییس جمهوری ونزوئلا در پرو پیروی کند و مانع خصوصی سازی و سرمایه گذاری های خارجی در این کشور شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.