خبر فوری
This content is not available in your region

اسد و قذافی، دو روی یک سکه

نظرها
اسد و قذافی، دو روی یک سکه
اندازه متن Aa Aa

بهار دنیای عرب هنوز برای لیبی و سوریه فرا نرسیده است.

معمر قذافی و بشار اسد، هریک به شیوه متفاوتی به قدرت رسیدند. یکی 42 سال پیش و در جریان یک کودتا. دیگری 11 سال است که جای پدر نشسته و یکه تاز قدرت را در سوریه به دست دارد. با وجود تفاوتهایی در منش و رفتارشان، هر دو به یک شیوه از طریق تهدید به جنگ داخلی و سرکوب شدید در برابر خواست مردم مقاومت می کنند.

در مواجهه با سوریه مداخله نظامی به مانند لیبی جایی برای طرح شدن ندارد، ولی غرب هم هنوز نتوانسته سازمان ملل را در مورد اعمال تحریم هایی علیه دمشق متقاعد سازد.

این موضوع به تصویر و سابقه بشار اسد در نظر غرب بر می گردد.

بشار اسد با چهره و حالتی آرام، هنگامی که به قدرت رسید موضعی اصلاحگرا، نوگرا و آماده برای برقراری روابط دیپلماتیک با دنیای غرب گرفت.

در مقابل اما، قذافی خود را بیشتر شخصیتی غریب، افراطی و خطرناک نشان می داد. در روابط او با غرب دوره های تیره و تار زیادی وجود دارد، که آخرین آنها پس از زبانه کشیدن شعله های جنبش لیبی آشکار شد.

با این همه، تا این لحظه بخت با جنبش اعتراضی لیبی و سوریه یار نبوده است. سرویس اطلاعات و امنیت همواره مترصد فرصتی بوده تا جنبش را در هم شکند. خشونتهای سنگین هر دو طرف، نبود امکان اطلاع رسانی و رژیمی که مردمش را به گلوله می بندد، کارنامه سیاهی برای هر یک از رهبران این دو کشور به همراه داشته است.

و البته گاهی از این هم فجیعتر. نوجوان سیزده ساله ای که در تظاهرات خیابانی در درعا دستگیر شد و پس از یک ماه شکنجه، جسد مثله شده او به خانواده اش بازگردانده شد. از آن پس او به نماد انقلابی سوریه تبدیل شده که ظاهرا راه برگشتی بر آن نمی توان متصور شد. با این حال، هنوز هیچ محکومیت رسمی بین المللی صورت نگرفته است.

“زلزله تغییر نظام سیاسی مصر هنوز به پایان نرسیده است و هنوز نگرانی از بی ثباتی وجود دارد. حتی پایان حکومت فعلی سوریه بی ثباتی را در سطح منطقه بوجود خواهد آورد. به عبارت دیگر پیوند بین سوریه و ایران، حزب الله و حماس در سطح منطقه ای بسیار نگران کننده است.”

بااینکه لیبی منزوی است و متحدانش انگشت شمارند، پیوندهای سوریه و تاثیرات آن بر منطقه نگرانی های بسیاری را برانگیخته و امکان مانور سیاسی علیه دمشق را محدود ساخته است. علاوه براین، درصورت سقوط رژیم کنونی سوریه، خطر اسلامی شدن این کشور هم خود تهدیدی به شمار می رود.

اسد و قذافی، دو یار و همراه، زمان طولانی است که همدیگر را حمایت می کنند. هردو برآنند تا تصویری شکست ناپذیر از خود ارائه دهند، البته برخلاف نگاه غرب نسبت به آنها.

با اینکه قذافی بر شیوه های متکبرانه خود اصرا می ورزد، اسد به خوبی دریافته است که شیوه دیگری جوابگوست.