خبر فوری
This content is not available in your region

نگرانی اتحادیۀ اروپا از تأکید ایران بر غنی سازی بیشتر اورانیوم

نگرانی اتحادیۀ اروپا از تأکید ایران بر غنی سازی بیشتر اورانیوم
اندازه متن Aa Aa

اتحادیۀ اروپا بار دیگر از روند پیشرفت برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده است. علت این نگرانی اعلام تصمیم جدید مسئولان ایرانی در مورد برنامۀ هسته‌ای این کشور است. فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه، از افزایش غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم به میزان سه برابر و پیگیری آن در مرکز هسته‌ای فوردو خبر داد که در جنوب استان قم قرار دارد.

آقای عباسی دوانی دربارۀ این تصمیم و در واکنش به خواست “آژانس بین المللی انرژی اتمی” برای توضیحات قانع کننده دربارۀ برنامۀ هسته ای این کشور گفت: «ما جواب آژانس را با کار بیشتر در حوزه دانش و فن‌آوری هسته‌ای می‌دهیم. برای نمونه ما تحت نظارت آژانس و با اطلاع آژانس غنی‌سازی ۲۰ درصد را به سایت فردو منتقل می‌کنیم و این کار به‌زودی انجام می‌شود و در سال جاری تولیدمان را در آن‌جا به سه برابر می‌رسانیم.»

ساعاتی پیش از انتشار خبر غنی سازی بیشتر در ایران، سران آلمان و آمریکا ایران را بر سر برنامۀ هسته‌ای تهدید به تحریم‌های بیشتری کرده بودند.

کشورهای غربی برنامۀ هسته‌ای ایران را دارای اهداف نظامی می‌دانند؛ اما این کشور همواره بر غیرنظامی بودن برنامۀ اتمی خود تأکید کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.