خبر فوری
This content is not available in your region

اردوغان، اسب تروای اسلامگرایان یا پیشگام اصلاحات ترکیه

نظرها
اردوغان، اسب تروای اسلامگرایان یا پیشگام اصلاحات ترکیه
اندازه متن Aa Aa

حزب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر دولت ترکیه، که با اسلامگرا خوانده شدن و تشبیه حزبش از سوی منتقدان و سکولارها به “اسب تروا“، متهم به سوق دادن ترکیه به یک حکومت دینی همانند ایران است، پیروز انتخابات این کشور شد.

در انتخابات پارلمانی 22 خرداد ترکیه، پیروزی حزب عدالت و توسعه برای سومین بار، قدرت را در دستان رجب طیب اردوغان، رهبر این حزب قرار داد و تقریبا حدود 50 درصد آراء را از آن خود کرد.

احزاب جمهوری خلق، حرکت ملی و حزب صلح و دموکراسی که نامزدهای مستقل حمایت می کرد در رده های بعدی قرار گرفتند.

اگرچه حزب و کارکرد آقای اردوغان مورد انتقاد احزاب دیگر واقع است اما بیش از نیمی از شهروندان ترکیه، سیاست های اقتصادی، پیوستن به اتحادیه اروپا و کاستن از قدرت نظامیان، آقای اردوغان را مثبت ارزیابی می کنند.

یک شهروند ساکن آنکارا با نگاهی مثبت به انتخابات ترکیه می گوید:“نتایج از قبل پیش بینی شده بود. حزب عدالت و توسعه پیروز شد و آراء حزب جمهوری خلق، حزب مخالف دولت نیز افزایش پیدا کرد.”

دیگری می گوید:“همه نخبگان و رهبران احزاب از نتایج انتخابات به گرمی استقبال می کنند که امیدوارم این به سود کشور ما باشد.”

حزب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر دولت ترکیه اگر می توانست تنها چهار رای دیگر به 326 رای خود بیافزاید، قادر بود تغییر قانون اساسی ترکیه را به همه پرسی بگذارد. هدف دولت آقای اردوغان از تلاش در تغییر قانون اساسی، کاستن از قدرت ژنرال های ارتش و تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی عنوان می شود.

اگر حزب وی می توانست 330 کرسی پارلمان را کسب کند، می توانست با مراجعه به همه پرسی به تغییر قانون اساسی مبادرت ورزد و اگر 367 کرسی بدست می آورد قادر بود بدون مراجعه به همه پرسی قانون اساسی را تغییر دهد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.