خبر فوری
This content is not available in your region

اردوغان در جستجوی جلب حمایت دیگر احزاب

نظرها
اردوغان در جستجوی جلب حمایت دیگر احزاب
اندازه متن Aa Aa

حزب عدالت و توسعه با پیروزی در انتخابات پارلمانی و با کسب جایگاهی بهتر نسبت به سال 2007 توانست 326 کرسی پارلمان را از آن خود کند. اما با این پیروزی، رجب طیب اردوغان نتوانست دو سوم کرسی پارلمان را در اختیار بگیرد و به این ترتیب برای انجام اصلاحات مورد نظرش نیاز به حمایت دیگر احزاب دارد.

او پس از انتشار نتایج انتخابات پارلمانی در سخنرانی اش گفت: “ما یک قانون اساسی غیرنظامی و آزاد تدوین می کنیم که تمام بخشهای جامعه را در بر بگیرد. همه کسانی که در شرق تا غرب ترکیه زندگی می کنند، حقوق خود را در این قانون اساسی خواهند یافت.”

به نظر می رسد نکات مطرح شده در سخنرانی آقای اردوغان به اندازه ای با اهمیت باشد که بتواند مخالفانش را متقاعد سازد تا از برنامه او حمایت کنند. برنامه ای که از طریق آن، اردوغان بلند پروازی های سیاسی اش را دنبال می کند.

از نگاه تحلیل گران، رهبرحزب عدالت و توسعه هیچ چاره ای جز گفتگو و تفاهم با دیگر احزاب ندارد. همانطور که چنگیز آکتار، تحلیگر و استاد دانشگاه باغچه شهر گفته است: “موضوعات بسیاری وجود دارند که باید حل شوند. اما پایان دادن به موضوع کردها و تدوین قانون اساسی جدید نیازمند گفتگو و توافق با دیگر احزاب و همینطور در سطح وسیعتر، با جامعه است.”

آقای اردوغان خود را متعهد ساخته تا قانون اساسی جدیدی را جایگزین قانون موجود ترکیه کند که در سال 1982 توسط نظامیان تدوین شد. قانونی که تابحال آزادی بسیاری از گروهها را محدود ساخته است. طرح نظام ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی، اگر هم این دستاورد را به همراه نداشته باشد، دست کم برای آقای اردوغان، فرصتی فراهم خواهد ساخت تا پس از پایان دوره جدید نخست وزیری بتواند برای دو دوره به جایگاه ریاست جمهوری چشم بدوزد.

این موضوع نگرانی مخالفان اردوغان را برانگیخته است، از اینرو احتمال اینکه حزب عدالت و توسعه بتواند چپها را با خود همراه سازد، ضعیف است. بنابراین باید به سمت کردها تغییر مسیر دهد و در نتیجه به خواسته ها و شرایط حزب صلح و دموکراسی تن دهد.

مشکل کردها، چالش مهمی است که در انتظار نخست وزیر است و برای پیوستن به اتحادیه اروپا همچو خاری در گلو است. حساسیت این مسئله با توجه به موضع عبدالله اجالان آشکار می شود.

عبدالله اجالان زمانی تحت لوای حزب صلح و دموکراسی، با 26 تا 30 نماینده درخواست خودمختاری برای کردها کرده بود. در آن زمان رهبر حزب صلح و دموکراسی آنکارا را درصورت نپذیرفتن مذاکرات تهدید به جنگی تمام عیار کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.