خبر فوری
This content is not available in your region

چرا حزب اردوغان برای بار سوم پیروز شد؟

نظرها
چرا حزب اردوغان برای بار سوم پیروز شد؟
اندازه متن Aa Aa

برای ارزیابی نتایج انتخابات ترکیه، گیزم عادل گزارشگر یورونیوز گفتگویی دارد با روزنامه نگار سرشناس ترک، محمد علی بیراند.

یورونیوز: از سال 1946 که ساختار سیاسی ترکیه دارای سیستم چند حزبی شده تاکنون، برای اولین بار است که یک حزب موفق می شود مرتبا آرای انتخاباتی اش را افزایش دهد و برای بار سوم در قدرت بماند. حزب عدالت و توسعه چگونه توانسته این موفقیت را کسب کند؟

محمد علی بیراند: “خیلی ساده است. آنها نه با تکیه به ایدئولوژی، بلکه با ارائه خدمات به مردم، انتخابات را بردند. بهداشت و درمان را سر و سامان بخشیدند و به درآمد واقعی مردم اهمیت دادند. وقتی آنها می گفتند که کاری را انجام می دهند، فقط حرف نبود بلکه با طرح مشخص بود. همه اینها در مردم این احساس را ایجاد کرد که با این حکومت می توانند پولدار شوند. این مسئله خیلی مهمی است. تا حالا آنچه وجود داشت این بود که ارتش فرمان می داد و ما از این مسئله ناراضی بودیم و یا بحث حجاب مطرح بود. اما اکنون جامعه حوصله اش از این بحث های ایدئولوژیک سرآمده و خواست های خود را طلب می کند. حالا ما هرچه هم انتقاد داشته باشیم، نخست وزیر و حزب عدالت و توسعه انتخابات را برده اند و در جایگاه پیروزمندانه ای ایستاده اند که تا کنون سابقه نداشته است.”

یورونیوز: فکر می کنید که ترکیه با این انتخابات خواهد توانست یک قانون اساسی مبتنی بر حقوق مدنی شهروندان داشته باشد؟

بیراند: “قطعا خواهد توانست. امروزه در ترکیه زمان جنجال بر سر حکومت مبتنی بر شریعت و یا ایجاد فضای ترس، به سرآمده و جامعه دیگر به این مسائل فکر نمی کند. جامعه ترکیه خواهان ورود به دورانی تازه و آغازی تازه است و این امکان پذیر است. اما برای این کار فقط یک شرط وجود دارد و آن اینست که نخست وزیر و حزب عدالت و توسعه همه احزاب دیگر را متقاعد کنند که فقط به اظهار فروتنی بسنده نکنند. کافی نیست تا این گفته مشهور را تکرار کنند که “سلطان نباید مغرور باشد زیرا خدا از او بزرگتر است”. بلکه آنها باید تغییرات را بخوبی پیش ببرند و هدایت کنند. در اینصورت است که آنها می توانند فروتن هم باشند، همانگونه که نخست وزیر نیز گفته است که مغرور نخواهد شد. در غیر این صورت، همه شروع به خوردن همدیگر خواهیم کرد.

بدون تردید ترکیه دارد وارد دوران تازه ای می شود. رئیس جمهور جدید رجب طیب اردوغان خواهد بود و طرح یک قانون اساسی جدید در حال تدوین است. البته قانون اساسی جدید مطابق میل همگان نمی تواند باشد اما دمکراتیک تر خواهد بود. دیگر انتظاری از قانون اساسی نظامیان نمی توان داشت.

یورونیوز: نتایج این انتخابات چه تاثیری بر سیاست خارجی ترکیه، به ویژه در خاورمیانه خواهد داشت؟

بیراند: “تاثیر زیادی بر سیاست خارجی نخواهد داشت. به عبارت دیگر، اینکه سیاست خارجی ترکیه به چه سمتی خواهد رفت، مشخص نیست، زیرا خاورمیانه نیز معلوم نیست که به چه سمتی می رود. آنچه فعلا می دانیم اینست که روند پیوستن به اتحادیه اروپا دنبال خواهد شد. اگر یک وزیر اتحادیه اروپا داشته باشیم، به این ترتیب از این مسئله صرف نظر نخواهیم کرد. اگر چه اتحادیه اروپا ترکیه را تشویق به رهاکردن مسئله می کند، اما ترکیه رها نخواهد کرد. البته روند وارد شدن ترکیه به اتحادیه اروپا ممکن است طولانی تر شود، ولی این مهم نیست.

مسئله دیگر اینکه تا زمانی که وضعیت خاورمیانه عادی نشود، برای ترکیه درپیش گرفتن سیاست خارجی جدید ممکن نیست. زیرا وضعیت مصر و سوریه هردو ناروشن و لغزنده است. به همین خاطر من فکر می کنم که ادامه سیاست های قبلی بهتر است.

یورونیوز: آقای بیراند، سپاس از شما به خاطر این گفتگو.

ترکیه انتخابات تاریخی خود را پشت سر گذاشت. اکنون نگاه ها به تدوین قانون اساسی جدیدی که حقوق مدنی شهروندان محور آن باشد، دوخته شده است. این آزمونی برای رجب طیب اردوغان نیز خواهد بود.