خبر فوری
This content is not available in your region

یونان: بار دیگر در مرز ورشکستگی؟

نظرها
یونان: بار دیگر در مرز ورشکستگی؟
اندازه متن Aa Aa

اقتصاد یونان باردیگر در مرز ورشکستگی قرار گرفته است. این درحالی است که صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا پیش از این یک وام یکصد و ده میلیارد یورویی در اختیار این کشور قرار داده بودند. لورانس آلکساندرویچ، گزارشگر یورونیوز، در این زمینه گفتگویی دارد با آندره ساپیر اقتصاد دادن و استاد دانشگاه آزاد در بروکسل.

یورونیوز: آندره ساپیر، شما اقتصاددان و استاد دانشگاه آزاد در بروکسل هستید. چرا یونان نمی تواندبا وجود کمک ها، از این بحران راهی به بیرون باز کند؟

آندره ساپیر: “نیاز یونان به وام یکسال پیش پدیدار شد، اما زمان پرداخت وام احتمال کارآیی آن برای خروج از بحران کمتر شد و سقف بدهی ها بیش از آنچه انتظار می رفت، بالا ماند. به این ترتیب یونان آنگونه که صندوق بین المللی و اتحادیه اروپا پیش بینی می کردند، نخواهد توانست در سال 2012 به بازار اروپا بازگردد.”

یورونیوز: حوزه مالی یورو روز گذشته باردیگر مسئله بحران مالی یونان را مورد بررسی قرار داد، اما توافقی به دست نیامد. شما می گویید که وضعیت بیش از آنچه تصور می شد پیچیده است. فکر می کنید حوزه یورو چگونه خواهد توانست یونان را نجات دهد؟

آندره ساپیر: “ابتدا باید در اتحادیه اروپا هرچه سریعتر به یک چشم انداز عمومی درمورد مسئله دست یابیم. آنگاه نه با قدم های کوچک و فقط برای روزها و هفته های آینده، بلکه با یک راه حل معتبر میان مدت به جلو حرکت کنیم.”

یورونیوز: شما از گام های کوچک صحبت می کنید، درصورتی که وام 110 میلیارد یورویی گام کوچکی نبود. آیا ما پول هایی بسیار بیش از این داریم؟

آندره ساپیر: “من نگفتم که پول هایی بیش از 110 میلیارد یورو داریم، بلکه باید ببینیم چگونه با این پول باید عمل کرد. زیرا بازار کنونی به گام های برداشته شده به عنوان یک راه حل بادوام، اعتماد ندارد. واقعیت اینست که این بحران نمی تواند هر شش ماه یا یکسال تمدید شود، بلکه به راه حلی باید دست یافت که نه ویژه چند ماه بلکه برای چندین سال باشد و این راه حل برای کشورهای دیگری نیز که وضعیت مالی پیچیده ای دارند به کار آید. زیرا می دانیم که به زودی بحران ایرلند و پرتغال را درپیش داریم که فاصله زیادی از یونان ندارند.”

یورونیوز: در صورت شکست طرح نجات یونان، بدترین سناریوی احتمالی برای حوزه یورو و برای کل اروپا چه می تواند باشد؟

آندره ساپیر: “من به هیچ وجه نمی خواهم درباره بدترین احتمال سخن بگویم و اساسا به بدترین سناریو نمی اندیشم، ولی می دانم که راه حل هایی وجود دارند که دشوارند، اما راه حل هستند. این راه حل ها البته منوط به اتحاد سیاسی بر سر آنها در درون اروپاست. آنچه که هفته گذشته آقای جان کلود تریشه، رئیس بانک مرکزی اروپا درباره آن سخن گفت، یعنی ایجاد وزیر دارایی اروپا، یک راه حل است.

یک راه حل کوتاه مدت اینست که بخش دولتی مداخله کند و بودجه بیشتری را به سیستم اقتصادی تزریق کند بدون اینکه بداند این پول به کجا می رود.

اما تاکید آلمان و هلند و فنلاند و احتمالا چند کشور دیگر اینست که بخش خصوصی در به عهده گرفتن بخش قابل توجهی از بدهی های یونان سهم داشته باشد.”

یورونیوز: آندره ساپیر، سپاس از شما برای شرکت در این گفتگو.
وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.