خبر فوری
This content is not available in your region

آیا خطر ورشکستگی از یونان رخت بربسته است؟

نظرها
آیا خطر ورشکستگی از یونان رخت بربسته است؟
اندازه متن Aa Aa

در دومین روز ماه مه سال 2010، یونان با هدف پایان بخشیدن به بحران مالی، توافقی مبنی بر دریافت کمک مالی از صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا، امضا کرد. 
 
به باور جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان این اقدام برای جلوگیری از پیامدهای ورشکستگی لازم بوده است.
 
جورج پاپاندرئو، نخست وزیر یونان گفته بود: “من می دانم که با تصمیم امروز، شهروندانمان متحمل هزینه سنگینی خواهند شد. اما در غیر اینصورت باید در انتظار یک فاجعه بود.”
  
صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا با پرداخت وامی برابر با یکصد وده میلیارد یورو با بازپرداخت سه ساله به یونان توافق کردند که از آن مبلغ، 53 میلیارد یورو در همان زمان پرداخت شد. 
 
در مقابل آتن ملزم شد تا هزینه هایش را به میزان سی میلیارد یورو کاهش دهد.
 به این ترتیب و با هدف کاهش کسری بودجه از 10.5 درصد در سال 2010 به 7.4 درصد در سال 2011 ، اصلاحاتی به تصویب پارلمان یونان رسید که با اعتراضات مردم روبرو شد.
 
در ماه ژوئیه، سیاست ریاضت اقتصادی گریبان بازنشستگان را هم گرفت. سن بازنشستگی زنان به مانند مردان از 60 سال به 65 سال رسید. اما کسری بودجه همچنان افزایش می یافت.
 
در سال 2010  تولید ناخالص داخلی شاهد 4 درصد کاهش بود. در حالیکه این رقم برای سال 2011 در خوشبینانه ترین حالت، 5.5 درصد کاهش پیش بین شده است. در پایان آوریل سال 2011، کسری بودجه یونان 10.5 درصد گزارش شده حال آنکه این رقم 9.4 درصد پیش بینی شده بود.
 
بازرسان اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، ضمن فشار بر آتن، شرط دریافت پنجمین بخش از وام مورد توافق را اعمال سختگیری های بیشتر اعلام کرند.
 
این سختگیری ها با هدف جلوگیری از کسری بودجه احتمالی دیگر، برآن است تا با وارد کردن فشار به آتن، رونق اقتصادی را به این کشور بازگرداند و 340 میلیارد بدهی را کاهش دهد.