خبر فوری
This content is not available in your region

تشدید خشونت ها در یونان و احتمال تشکیل دولت اتحاد ملی

نظرها
تشدید خشونت ها در یونان و احتمال تشکیل دولت اتحاد ملی
اندازه متن Aa Aa

تظاهرات ده ها هزار یونانی در آتن، به خشونت کشیده شد. معترضان که از برنامه های اقتصادی دولت سوسیالیست یونان خشمگینند به سمت پلیس سنگ و کوکتل مولتوف پرتاب کردند. تظاهرات ابتدا از مقابل پارلمان آغاز شد اما پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرد.
 
پلیس تعداد معترضان را 20 هزار نفر عنوان کرده، اما رسانه های مستقل این شمار را تا 40 هزار نفر نیز برآورد کرده اند.
 
رسانه های دولتی تعداد زخمی شدگان را دست کم 12 نفر اعلام کرده اند.
 
این اعتراضات در حالی صورت می گیرد که پارلمان یونان قرار است برنامه اقتصادی دولت را مبنی بر دریافت کمک های مالی بیشتر از صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا بررسی کند.
 
در همین حال، جورج پاپاندرئو، نخست وزیر این کشور پیشنهاد تشکیل یک دولت اتحاد ملی داده، به شرطی که دولت جدید برنامه های اقتصادی ارایه شده توسط اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول را پیگیری کند.
 
نخست وزیر یونان که در تلویزیون این کشور سخن می گفت تاکید کرد که تمام توانش را برای خروج از بحران اقتصادی به کار خواهد بست.
 
برخی اخبار تأیید نشده حاکی از دو شرط اپوزیسیون برای تشکیل دولت اتحاد ملی است: مذاکره دوباره بر سر برنامه اقتصادی و استعفای جورج پاپاندرئو.
 
نخست وزیر یونان روز چهارشنبه گفته بود: “اگر مشکل منم، دیگر نمی خواهم بر مسند قدرت بمانم.”

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.