خبر فوری
This content is not available in your region

نشست پاریس برای مبارزه با افزایش قیمت دانه های گیاهی

نشست پاریس برای مبارزه با افزایش قیمت دانه های گیاهی
اندازه متن Aa Aa

کاخ الیزه از روز سه شنبه به مدت دو روز میزبان وزیران کشاورزی بیست کشور صنعتی برای گفتگو درباره نوسان قیمت محصولات کشاورزی در بازار جهانی است.

در ماههای اخیر قیمت جهانی دانه های گیاهی نظیر گندم و ذرت به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و موجب نگرانی برخی از کشورها مانند فرانسه شده است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و رئیس گرو0 20 کشور صنعتی، می گوید: “ضابطه مند کردن، حرف گزافی نیست. بازار بدون ضابطه، بازار نیست. همان کاری که برای بازار مالی انجام داده ایم را باید برای بازار محصولات کشاورزی نیز انجام دهیم.”

در همین حال کشاورزانی که با کنترل قیمت محصولاتشان مخالفند روز چهارشنبه در پاریس دست به اعتراض زدند.

یکی از معترضان می گوید: “اکنون زمان حمایت از کشاورزهاست. و باید مراقب کسانی بود که موجب ایجاد بحران غذایی شده اند، مانند محتکران.”

نهصد میلیون نفر در جهان از فقر غذایی رنج می برند، برآوردها نشان می دهد که تا سال 2050 میلادی دو میلیارد نفر دیگر به جمعیت جهان اضافه می شوند و این افزایش تولید محصولات کشاورزی و مبارزه با افزایش قیمت اینگونه محصولات را می طلبد.

فرانسه برای کنترل نوسان قیمت دانه های گیاهی (برنج، سویا، گندم و ذرت) برنامه ای پنج مرحله ای را تحت نظارت سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، فائو، پیشنهاد داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.