خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

برنامه اوباما برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان

نظرها
برنامه اوباما برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در حالی روز چهارشنبه از برنامه خود برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان سخن خواهد گفت که در نخستین مرحله، خروج 5 هزار نیروی آمریکایی از افغانستان تا پایان امسال در دستور کار ارتش این کشور قرار گرفته است.

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر صد هزار نیرو در افغانستان دارد. کارشناسان پیش بینی کرده اند که حضور نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان سالانه حدود 110 میلیارد دلار هزینه برای این کشور هزینه در بردارد.

خروج نیروهای ارتش آمریکا از افغانستان اگرچه خبری خوش برای مردم این کشور محسوب می شود اما در عین حال نگرانی های آنها در مورد ناتوانی ارتش افغانستان برای تامین امنیت در این کشور را دوچندان کرده است.

یک شهروند افغان می گوید:” ما هم خوشحالیم و هم نگران. چراکه هنوز مطمئن نیستیم بتوانیم به تنهایی از کشور خود دفاع کنیم.”

یک ژنرال سابق ارتش افغانستان نیز با ابراز نگرانی نسبت به خروج سربازان آمریکایی از مرزهای مشترک افغانستان و پاکستان می گوید:” خروج 10 تا 15 هزار سرباز آمریکایی به خصوص در جنوب افغانستان می تواند تاثیر منفی بر اوضاع امنیتی کشور بگذارد. چراکه اکثر این نیروها در مناطقی مستقر هستند که ما دارای مرز مشترک با پاکستان هستیم.”

30 هزار سرباز اضافی که در سال های اخیر به افغانستان اعزام شده اند، از ماه ژوئیه شروع به ترک این کشور خواهند کرد. ارتش آمریکا در نظر دارد تمامی عملیات امنیتی را تا سال 2014 به نیروهای افغان تحویل دهد.